die man en bagagetrein dragen en die dus daarop berekend dienen te zijn. Dat de verpleging bij de manoeuvres thans dikwijls ellendig is, omdat zij den troep veel rust ontneemt, en dat de actie vaak verre van de werkelijkheid afwijkt, is voornamelijk het gevolg van den eisch van dagelijksch verstrekken van versch vleesch, enz., waarop veelal lang gewacht moet worden en dat soms 's avonds of zelfs 's nachts gefourageerd en bereid wordt. Die versche voedingsartikelen zijn beslist niet eiken dag noodig, zelfs niet voor Europeanen, zooals bij de actie tegen den I. V. voldoende gebleken is. Daar krijgen de Europanen ook de officieren niet dagelijks versch vleesch laat staan brood en 't gaat zonder dat prachtig. Wie niet kan leven op de voeding, die de man zelf en de bagagetrein kunnen meevoeren, is voor den dienst te velde eenvoudig onbruikbaar. De eisch, dat de troep het met die voeding eenigen tijd kan stellen en ze desnoods zelf kan bereiden, dient dan ook ten spoedigste in de plaats te treden van den bepaald overdreven eisch van versch vleesch en brood. En overigens, wanneer een ageerende troep moet kiezen tusschen een voldoend, tijdig maal zonder versch vleesch enz. en lekkerder eten, waarop lang gewacht moet worden, dan wel waarvoor de rust moet worden onderbroken (of dat wan neer de actie volgens de werkelijkheid plaats heeft misschien nog niet eens klaar is, als onverwachts weer opgebroken moet worden), dan wordt ongetwijfeld het eerste gekozen. De practijk is dan ook bij de manoeuvres reeds, dat de man zich vergenoegt met de onvoldoende voeding, die thans de bagage- trein meevoert, en dan gaat slapen zonder weer op te staan, als 't versche vleesch aangekomen en bereid is. Met het ge volg, dat de troep weldra ondervoed is. Wat de koks betreft, die bij het arriveeren van dat vleesch aan 't werk moeten en voorts nog vroeg opstaan om soep te koken, broodjes te smeren en te beleggen en wat dies meer zij die zijn na enkele dagen „op". Versche voedingsartikelen zijn uit den aard der zaak ook bij manoeuvres en te velde aanbevelingswaardig, doch niet wanneer de verstrekking een gedeelte van den zoo hoog noodigen rust kost. 425

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 39