Men geve ze, wanneer ze met zekerheid den troep tijdig kunnen bereiken, dus bij manoeuvres op rustdagen (c. q. in mindering van de andere uit den bagagetrein te verbruiken vivres) en te velde aan troepen, welke voorloopig niet in gevecht kunnen komen Voorts trachte men ze te velde te verstrekken aan troepen, die ze vermoedelijk tijdig kunnen bereiken, als toegift boven het gewone rantsoen. Komen ze niet tijdig aan, dan moeten ze als verloren beschouwd en afgeschreven worden. Tegen de risico van zoo n verlies mag in oorlogstijd niet worden opgezien. De door den man en den bagagetrein meegevoerde vivres dienen natuurlijk bij elke voorkomende gelegenheid aangevuld te worden. Deelname van officieren en hunne bedienden aan de menage van den troep moet verplichtend gesteld worden. Men geve den commandanten der menage voerende onder deden de beschikking over eenig geld om plaatselijk zoo mo gelijk en noodig 't een en ander in te koopen (brandhout, sajoergroenten, dierlijk voedsel, enz. en fourages, c. q. al hetgeen menschen en dieren noodig hebben, wanneer de vivres bij den man op zijn en de trein niet in staat is tot tijdigen aanvoer, hetgeen in den oorlog wel kan voorkomen). In oorlogstijd zal er van koopen ter plaatse veelal geen sprake zijn, doch er dient, waar mogelijk, contant betaald te worden. Bij vaststelling van de hoeveelheden te verstrekken vivres aan diverse troependeelen (compagnieën, eskadrons, batterijen, enz.) late men deze niet berekenen volgens het per man en per dag in decimalen nauwkeurig aankomende. Een beslag leggen op den tijd, terwille van al dergelijk weinig nut afwerpend gereken, is in hooge mate ongewenscht. Men geve hoeveelheden aan voor sterkten van bijv. 100, 110, 120, 130, enz. en late de aanvragen opmaken volgens datgene dier getallen, dat het dichtst boven de sterkte op het oogenblik van aanvrage ligt. Voor fourages gelde hetzelfde, althans zeker bij groote sterkten aan dieren, zooals bij bereden wapens, groote treinafdeelingen, enz. Die methode moge niet nauwkeurig zijn, de thans gevolgde is het ook niet, daar in den tijd tusschen aanvraag en verstrek- 426

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 40