king doorgaans de sterkte gewijzigd wordt door verliezen of aanvullingen. Terwijl overigens verstrekking zelfs tot in KG. nauwkeurig dikwijls practisch niet doenlijk is. Voor personeel, dat niet in de menage gevoerd wordt (bij staven, enz.), stelle men een redelijk bedrag V. 1. vast Welk bedrag per dag in maximum besteed mag worden, is dan (voor degenen, die in de ménage zijn) niet nauwkeurig van te voren te bepalen. Het bij voorbaat vastellen van dat bedrag is echter m. i. verkeerd, hoezeer het ook in overeenstemming moge zijn met onze administratieve gewoonten. Hoofdzaak is, dat het noodige tijdig verstrekt wordt, en noodzakelijk is het, dat voorkomen wordt, dat het verplegingspersoneel in enkele dagen afgewerkt is tengevolge o. a. van moeilijkheden in verband met te veel gebonden zijn aan vooraf bepaalde beschikbare geldelijke bedragen. De intendanten zullen immers natuurlijk wel zorgen, dat geen onnoodig hooge prijzen besteed worden of overbodige uitgaven worden gedaan. Het Vaderland kan daaromtrent gerust zijn. Globaal is in vredestijd wel zoo ongeveer te berekenen, wat zoo'n verpleging zal kosten. Deze graad van nauwkeurigheid moet voldoende geacht worden. Men tast dan de hoofd zaak tijdig en voldoende verstrekken niet aan ter wille van een betrekkelijk onbelangrijk geldelijk bedrag, en de intendanten behoeven geen beter te gebruiken tijd zoek te brengen met wanhopige pogingen om hier en daar een paar centen uitte winnen, om niet na afloop van de manoeuvres, hetgeen meer besteed werd, dan het tarief toeliet, uit eigen zak te moeten bijleggen. In oorlogstijd mist een vooraf gemaakte berekening natuurlijk alle nauwkeurigheid, hoe men de zaak ook opzet. Daar is niets aan te doen en dat hebben zelfs wij, Hollanders, dus maar te aanvaarden. Op bovenstaande wijze te werk gaande, vermeen ik, dat, zoo veel als mogelijk is, zal worden voorkomen, dat bij vredesma noeuvres na enkele dagen de troep ondervoed, intendanten overspannen en koks afgewerkt zijn en dat we in oorlogstijd In oorlogstijd, als er dikwijls niets plaatselijk te krijgen is, zal dat personeel toch ook vivres moeten ontvangen. 427

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 41