binnen een paar weken geen verplegingspersoneel en koks meer hebben en de „combattanten" reeds buiten 's vijands vuur bij hoöpen langs den weg blijven liggen en de rest zich nog slechts met moeite voortsleept. Maart '18. C. L. naschrift. Het bovenstaande was reeds ingezonden, toen ik het laatste Februarinummer van dit tijdschrift ontving met het daarin voor komende artikel „Een en ander over verpleging in oorlogstijd" van de hand van den Kapitein der Intendance J. A. Luymes. Het was mij een voorrecht te bemerken, dat ik op eenige punten dezelfde meening toegedaan was als de geachte schrijver. In enkele opzichten blijf ik echter met ZWEG. van opinie ver schillen mogelijk, omdat ik de zaak nog iets meer van mijn standpunt als troepenofficier beschouw. Wij zullen in den werkelijken oorlog niet van te voren kun nen uitmaken, welke troepen buiten de hoofdwegen zullen moeten optreden, en, waar bovendien ons rij- en spoorwegennet weinig dicht is, is het noodzakelijk, dat al onze troepen buiten die hoofdwegen kunnen ageeren. Is daarvoor wijziging in de samenstelling van den trein ge boden in de door Kolonel Schutstal van Woudenberg aange geven richting bovendien moet beslist worden vastgehouden aan het beginsel, dat hetgeen de man en de troepentreinen mee voeren een voldoend krachtige voeding moet opleveren voor de menschen en wa' gaba (c. q surrogaatbetreft dieten De dieren zullen ter legeringsplaats en voorts bij rusten onder den marsch moeten grazen (grassnijders krijgen we op het oorlogsterrein vermoedelijk niet) (2). Wat de intendance (1) Waar de tegenwoordige tieinformaties van recenten datum zijn, vrees ik, dat een wijziging volgens de bedoeling van Kolonel S. v. W. niet gemakkelijk gedaan te krijgen zal zijn. (2) De dieren zullen misschien wel gauw afgewerkt zijn door onvol doende voeding, doch een behoorlijke grasvoorziening is nu eenmaal doorgaans onmogelijk. Er zal wel niets anders op zitten, dan die dieren geregeld te doen aflossen uit de depots. 428

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 42