aan versche artikelen ook gras misschien kan laten op voeren, moet (behalve dan op dagen, dat de troep met zekerheid tijdig bereikt kan worden) een toegift blijven, die bij de zware oorlogsdiensten zeer te waardeeren zal zijn, doch welke niet noodzakelijk mag zijn en waarop niet gei ekend en gewacht mag worden. Waar de heer L evenals Kolonel S. v. Wden troep geduren de de marschen wil verplegen met noodrations en dagelijks te verstrekken brood, kan ik het daarmee niet eens zijn. Afwisse- ling krijgen we op dagen, dat verstrekking van versche artikelen en c. q. een uitgebreid menu mogelijk zijn; overigens moeten we het doen met nood- en marschrations, bijv op de door de „Bepakkingscommissie" aangegeven wijze Dat is geen overdre ven toepassing van het „a la guerre comme a la guerre" referte nogmaals aan de verpleging bij de actie tegen den 1. V. De bespreking door den heer L. van verpleging volgens tarief 20 geeft mij aanleiding eens even na te gaan, waartoe toepassing van de desbetreffende regelen kan leiden. De comp. ct. vraagt het benoodigde voor den volgenden dag aan op bon (mod. 111.) 's Avonds in het bivak zit de fourier zoo'n bon op te maken, in decimalen nauwkeurig, en voorts rekening houdende met de in bijl. D bepaalde V. 1. en de in verdere bijlagen aangegeven prijzen. De bon wordt aan den kwartiermeester gezonden, en als deze en de intendant de verschillende aanvragen bij elkaar hebben, komen ze tot de ontdekking, dat de eene compagnie versch vleesch wil hebben, een andere niet, een derde volkspijs, die er op dat oogenblik niet is, enz. Om de zaak nog meer ingewikkeld te maken krijgt o.a. juist de versch-vleesch-compagnie na 't indienen van de bon een opdracht, waardoor zij dat versche vleesch niet kan gebruiken. En als 's morgens een der kwartiermeesters met versch brood komt aanrijden, blijkt het betrokken bataljon intusschen afge marcheerd te zijn voor een omvattenden aanval en is verstrek king van het brood uitgesloten. Wie moet nu dat brood be talen? De troep of het Land? Deze puzzle moet opgelost worden, want het overblijvende van de V. I. moeten de com pagniescommandanten krijgen, om het te besteden op een door den korpscommandant aangegeven wijze. Enzoovoorts. 429

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 43