We behoeven de zaak niet verder uit te pluizen, doch kun nen wel met alle mogelijke zekerheid voorspellen, dat die manier van verpleging spaak loopt en alleen veel administra tie geeft, waarop echter menschen en dieren niet kunnen leven, werkelijk niet Het „lm Kriege ist alles einfach, aber das Einfache ist schwer" is een afgezaagd, doch nog altijd waar gezegde, en wat niet eenvoudig is, geeft bij vredesmanoeuvres reeds ellende en wordt in den oorlog met spoed afgeschaft. Laten we toch eindelijk eens inzien, dat we vooral in oorlogs tijd en bij manoeuvres de verpleging moeten overlaten aan het verplegingspersoneel. Het lijkt me de aangewezen weg, dat de kwartiermeester vivres en fourages aan den troep afgeeft met een c. q. ge specificeerde opgave als op bon mod III en de cornp -, batt - enz.-commandanten die opgaven voor ontvangst teekenen en daar tevens op vermelden: le voor hoelang de troep en de T. T. nog vivres en fourages hebben, inbegrepen het volgens de opgave ontvangene; 2e de momenteele sterkte. Bijv. op deze wijze Voorzien van: vivres t/m 2den maaltijd 3-7-18, waaronder 1 maaltijd noodrations; gaba (padi) t/m 4-7-18. Sterkte: 143 man 24 paarden. De intendant ontvangt van den staf opgave van situatie en voornemens en weet, wat hij momenteel in voorraad heeft of kan krijgen. Met behulp van al die gegevens stelt hij vast, wat er aan de verschillende troependeelen, staven, enz. gezonden zal worden. Het vastgestelde bedrag V. I. en de berekening van prijzen als aangegeven op bon mod III dienen te vervallen. Op die manier wordt het administratieve werk èn bij het verplegingspersoneel èn bij den troep vereenvoudigd èn de verpleging verbeterd. Het systeem van den heer L., waarbij de intendant ver ach terwaarts blijft en de kwartiermeesters het voor de troepen 430

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 44