lende literatuur zou zeer tijdroovend en toch weinig vrucht dragend zijn. Ik heb mij daarom liever ten doel gesteld hier uit een te zetten, in welke richting wij moeten werken en oefenen, opdat aan deze samenwerking weldra in ons leger geen fout meer kleve, en in de ure des gevaars ons, officieren van beide wapens, het verwijt niet zal kunnen treffen, dat wij uit de ons gegeven middelen niet het allerhoogste hebben gehaald. Gaan wij daarvoor in de eerste plaats na, uit welke elemen ten deze quaestie is samengesteld om deze daarna een voor een met bovenstaand doel in beschouwing te nemen. Voor eene goede samenwerking dan is m. i. noodig: I. De vooropgezette wil bij a. s.) bevelhebbers van gecom bineerde troepenmachten, bij de commandanten van infanterie- afdeelingen en de artilleriecommandanten om zich (en hunne ondergeschikten) in vredestijd zoodanig te oefenen en zich in oorlogstijd zoodanig te geven, dat het geheel de grootst mogelijke kracht zal kunnen ontwikkelen. II. a. Eene zoodanige redactie der algemeene gevechtsvoor schriften, dat daaruit het aandeel van beide wapens in de ver schillende phasen van de verschillende grondvormen van het gevecht zoo duidelijk mogelijk is op te maken en daarin de grond beginselen voor eene goede samenwerking reeds zijn neergelegd. b. Eene zoodanige redactie der gevechtsvoorschriften der artillerie, dat daarin op bovenbedoelde samenwerking sterk de nadruk wordt gelegd en zij technisch nader wordt uitge werkt en toegelicht. c. Eene zoodanige inrichting en reglementeering van den verbindingsdienst tusschen beide wapens, opdat gedurende het gevecht 1. de A. B. den Art. C. steeds van bevelen kan voorzien. 2. de Art. C. zich steeds op de hoogte kan houden van den algemeenen gang van zaken om op eigen initiatief te kun nen handelen, indien bevelen uitblijven dan wel om ruimge- stelde bevelen goed te kunnen uitvoeren 3. de Inf. Cdt"., die door bepaalde artillerie-eenheden moeten worden gesteund, deze steeds kunnen inlichten en hoe dit kan geschieden. 390

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 4