te besparen voor het houden van manoeuvres op grooter schaal in 1918. De bijzondere oefeningen der genietroepen hadden op uitge breide schaal plaats en hadden ten doel de beoefening van den aanleg van eene versterkte stelling en den aanval en verdediging daarvan, benevens het uitvoeren van vernielingen doormijnen. Eveneens werden proeven gehouden met stikgassen en gas maskers. Door afdeelingen van de infanterieschool te Chiba werden schietoefeningen tegen vliegtuigen gehouden. Evenals andere jaren werden ook thans menigvuldige marsch- oefeningen gehouden gedurende het koude en het warme jaargetijde. Zoodra in het binnenland en vooral in de berg streken de sneeuw een ernstige hinderpaal gaat vormen voor het gewone verkeer, scheppen de commandanten er een vermaak in hunne troepen aan extra vermoeienissen en ontberingen bloot te stellen door marschoefeningen te gaan houden in het moeilijk toegankelijke bergland. Op dezelfde wijze werkt het invallen van het warme seizoen aanstekelijk en worden door de troepen vermoeiende marsch- en gevechtsoefeningen gehouden, met het gevolg, dat jaarlijks een niet onaanzienlijk aantal gevallen van zonnesteek voorkomt en dat de marschen door hooge sneeuw in het bergland menigmaal ongelukken tengevolge hadden c. Onderwijs. Bij de 4de divisie te Osaka woonden bij wijze van proef gedurende de zomervacanties der scholen onderwijzers een cursus bij om onderricht te ontvangen in militaire zaken. Het aantal bedraagt 441 onderwijzers der lagere en 39 der middel bare scholen, te verdeelen over 3 zomercursussen. Zij worden in de kazerne ondergebracht en zooveel mogelijk behandeld als soldaten. Het onderricht bestaat uit exercitiën, gymnastiek en geweer schieten, terwijl zij ook oefeningen der verschillende wapensoorten bijwonen en het noodie theoretische onderricht ontvangen. d. Wapening en techniek. Het uitvoerverbod van ijzer en staal, door de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika in Juli uitgevaardigd, heeft bewezen, dat 437 I. T. M. 28 1918.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 51