en er wordt op gerekend, dat de werkplaatsen einde 1919 of begin 1920 geheel gereed zullen zijn. Zij worden aanvankelijk alleen ingericht voor de behoeften van de in Korea gelegerde divisiën. Volgens eene opgave in de staatscourant zullen zij zich toeleggen op het aanmaken van geweren, karabijnen, paardentuig, munitie en projectielen van allerlei soort, voertuigen en gereedschappen Gedurende de eerste oorlogsjaren, toen Rusland op groote schaal oorlogsbenoodigdheden aankocht in Japan en daardoor ook de militaire werkplaatsen overladen waren met werk, breidde zich het personeel daarin uit tot ongeveer 60.000 werklieden, zoowel mannen als vrouwen. Dat aantal bedroeg in Februari 1917 nog 26.000 werklieden in de militaire werkplaatsen te Tokyo en 28.000 in die te Osaka. Sedert dien is het aantal echter aanmerkelijk verminderd, eendeels door het ophouden van bestellingen door Rusland, anderdeels doordat in de bloei ende particuliere nijverheid een groote vraag is naar bekwame werklieden, aan wie aldaar eene betere betaling wordt aange boden dan in de militaire werkplaatsen. De Mitsubishi-Maatschappij richtte nabij Nagasaki een fabriek op voor den aanmaak van vischtorpedo's. De fabriek, welke reeds eene bestelling, van het ministerie van marine ontving, werkt met 500 werklieden en staat onder leiding van een ge pensioneerd marine-officier, die voorheen de leiding had over de werkplaatsen van torpedomateriëel aan de rijkswerf te Yo- kosuka; terwijl een deel der werklieden afkomstig is van de rijkswerven te Kure, Sasebo en Maizuru. In de militaire werkplaatsen te Tokyo werd een nieuw mo del geweer vervaardigd naar de plannen van den kolonel Nambu. De aanvankelijke proeven moeten reeds resultaten hebben opgeleverd; het geweer, hetwelk de benaming T. 4(') zal dragen, heeft een eenigszins grooter kaliber, dan het thans in gebruik zijnde geweer M. 38. De loop der gebeurtenissen in Rusland was oorzaak, dat dit land geene bestellingen voor oorlogsmateriëel in Japan meer plaatste. De militaire werkplaatsen hebben thans gelegenheid de voorraden wapening van her leger wederom aan te vullen, (1) D. w. z. het vierdejaar van Taisho, het regeeringstijdperk van den tegenwoordigen Keizer. 440

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 54