terwijl de algemeene bloei der Japansche in dustrieoorzaak was, dat het verder uitblijven van bestellingen geen nadeeli- gen economischen invloed had. De andere Verbondenen wendden zich evenmin tot Japan voor het verkrijgen van oorlogsmateriëel, nu zij zelf hunne oorlogsindustrie eindelijk geheel hebben gemobiliseerd. Slechts trachtte men Japan's meer energieke hulp te verkrijgen bij het nijpende gebrek aan scheepsruimte, daar de Japansche scheepsbouwnijverheid zich in de laatste jaren aanmerkelijk uitbreidde en het in dit opzicht zijne bondgenooten de gevraag de en zoo zeer gewenschte hulp zoude kunnen bieden. Vooral de Vereenigde Staten trachtten door het uitvoerverbod van ijzer en staal Japan meer direct tot de gevraagde medewerking te dwingen. De gevolgde onderhandelingen omtrent uitwisseling van ijzer en staal tegen scheepsruimte mochten echter in den loop van 1917 nog geen bevredigde oplossing vinden. Engeland bestelde in 1917 bij de Kawasaki-werf te Kobe 14 vrachtschepen met een tonnenmaat van tusschen 9000 en 12000 ton bruto. De prijs dezer schepen, waarvan reeds enkele zijn afgeleverd, beloopt een totaal van 50 millioen yen. Een der verbonden mogendheden bestelde in Japan 10 torpedojagers van 600 ton, waarvan er 6 op de rijkswerven en 2 elk op de Mitsubishi-werf te Nagasaki en de Kawasaki- werf te Kobe worden gebouwd. Begin October werden 2 torpedojagers, welke gebouwd waren op de rijkswerf te Kure, aan de Fransche regeering afgeleverd. De prijs wordt gezegd 1 millioen yen per jager te bedragen. e. Gezondheidstoestand. De niet geheel gunstige physieke toestand der voor de keuring opgeroepen jongelieden blijft de militaire autoriteiten zorg baren. Wel is de toestand thans niet ernstig te noemen en kunnen bij de tegenwoordige legersterkte nog meer dan voldoende krachtige en gezonde lotelingen worden ingelijfd, doch bij de moderne ideeën omtrent geheele volksweerbaar heid en bij de plannen voor aanzienlijke legeruitbreiding kan de onmiskenbare algemeene lichamelijke achteruitgang eene bedreiging der volkskracht worden, 441

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 55