Dan, ja dan deed men in eens de ontdekking, dat „Jan" iets onder zijn blauwe jas had, waarop Nederland en Nederlandsch- Indië trotsch kon zijn. „Jan" werd gefêteerd, „Jan" werd ge prezen en weldra werd „Jan" weer vergeten en zonk terug in zijn degenereerend isolement. De toestanden zijn veranderd. De soldaat klaagt ook thans, doch nu bereiken zijn klachten 't groote publiek en men tracht zijn omstandigheden op meer of minder geslaagde wijze te ver beteren. Jammer is 't, dat sommigen van zijn advocaten die deze verbeteringen bepleiten, hem wegen doen bewandelen, die het groote publiek tegen hem innemen en hem de medewer king van zijn superieuren doen verbeuren Zoo nu en dan zijn echter zijn klachten niet ongegrond. Hoe dikwijls gebeurt 't niet, dat een oppassend soldaat, die door zijn geringe ontwikkeling den onderofficiers-, ja, zelfs den kor poraalsrang niet kan bereiken, oud-soldaten ontmoet, die hoewel niet meer schoolsche kennis bezittende, in 't burgerleven ge slaagd zijn, een traktement bereikt hebben van f 150 a f 200, een traktement in 't oog van. den fuselier om „huiseigenaar" te worden. Dan begint hij te vergelijken: zijn bestaan met dat van den oud-collega en 't kan niet anders, of die verge lijking moet te zijnen nadeele uitvallen en weldra rijst bij hem 't voornemen zoo gauw mogelijk den dienst te verlaten, 't Leger heeft dan een goed soldaat minder en de maatschappij niet altijd een goed burger meer, daar tegenover één slagen tien mislukkingen staan. Hierin kan 't legerbestuur belangrijke verbeteringen brengen. Wel is 't waar, dat soldaten hun geringe kennis kunnen ver meerderen op een korpsschool, maar hoe is die ingericht? Het is een school zonder schoolmeubelen zonder schoolmiddelen en zonder schoolmeester, een aanfluiting van'f begrip „school". De sergeanten, die er les geven, moeten zich in alles behelpen. Handleidingen zijn niet aanwezig, leerboekjes om de soldaten in handen te geven missen ze. De leergangen en methoden voor de verschillende vakken moet de sergeant zelf samenstellen; een onderwijzer zou 't niet kunnen, laat staan een sergeant, en toch staat men nog verstomd over de resultaten, die soms bereikt worden. De Korpscommandant te Semarang heeft dit gebrek ingezien. Hij heeft de korpsschool, verbonden aan het garnizoen te Semarang, gereorganiseerd, haar voorzien van leerboekjes, handleidingen en schoolmiddelen en hoewel de school door gemis aan samenwerking van 't Departement van Onderwijs nog niet 't volmaakte bereikt heeft, mag zij, in vergelijking met andere korpsscholen, er wezen. De goede soldaat, die vroeger wanhoopte ooit strepen te krijgen, werpt zich nu met 457

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 71