bij het bataljon kanonnen ingedeeld 0); bij de door den be richtgever bijgewoonde oefening waren aanwezig twee batterijen van zes stukken elk, waarvan het kaliber bedroeg 6,2 en 7 H cM. Eerstgenoemde stukken waren op de Russen veroverd (2) en gemonteerd op eene lage affuit met eene kniehoogte van ongeveer 80 cM. en bespannen met vier paarden (Naar een bericht in de N. R. CL, voorkomende in de Java-Bode van 11 Mei). Ouer de luchtuaart in Japan. Het vliegveld te Tokorozawa heeft eene oppervlakte van ong. 20 HA.; er zijn 16 loodsen, waarvan 14 elk voor 2 vlieg tuigen dienen en ruimte voor het uitvoeren van kleine her stellingen hebben, terwijl 2 ruimte hebben voor 6 vliegtuigen. Verder zijn hier werkplaatsen, waar alle onderdeelen van vlieg tuigen, behalve motoren, aangemaakt worden. Per maand kunnen twee vliegtuigen worden afgeleverd. De houten deelen worden vervaardigd van Japansch eikenhout, behalve de schroeven, welke gemaakt worden van op elkander gelijmde, 1 cM. dikkn lagen kersen- en kastanjehout. Te Tokorozawa is voorts gevestigd een bureau voor onder zoekingen met zeer terecht een ingenieur aan het hoofd, een voorbeeld, dat navolging verdient. Het neemt proeven be treffende den meest gunstigen vorm der vleugels en de verdere samenstelling der vliegtuigen. Hiertoe beschikt het over eene inrichting, waarin een dynamo van 200 PK een luchtstroom verwekt, welke door een buitencylinder van ong. 7 M. middel lijn geleid en geheel gelijkmatig verdeeld wordt in een binnen- cylinder van ong 2,5 M. middellijn In dezen binnencylinder wordt een verkleind model van het vliegtuig of van de vleugels opgehangen. De luchtdruk hierop wordt afgelezen op eene inrichting buiten den cylinder. De voor deze proeven ge bruikte modellen zijn van hout en hebben eene totale breedte van ong. 60 cM. Niet lang geleden is een tweede vliegveld ingericht. In de militaire werkplaatsen te Tokyo worden thans motoren voor vliegtuigen (3) aangemaakt Per jaar kunnen er 15 afge leverd worden. Men vervaardigt motoren van het model Renault en Daimler; ook zou een motor van Japansche vinding onder (1) Wie denkt hier niet aan de door Gustaaf Adolf ingevoerde bataljons stukken Red. (2i Klaarblijkelijk bergartillerie. Red. (3) Ook voor automobielen. 460

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 74