handen zijn. De Renault-motor heeft 8 cylinders en 70 a 75 PK., de Daimler 6 cylinders, 100 PK., waterkoeling en een gewicht van 200 KG. Eerstgenoemde wordt hoofdzakelijk voor oefening machines gebruikt, de Daimler-motoren worden gemonteerd in eene nieuwe klasse van vliegtuigen, welke o. a. gedurende de Keizermanoeuvres van het vorige jaar optraden. Betreffende deze machines wordt nog medegedeeld, dat de snelheid 33 M. per seconde bedraagt, dat zij van het Maurice-Farman-model (tweedekker) met eenige wijzigingen zijn, voorzien van twee zitplaatsen, met de schroef aan de achterzijde. De waarnemer zit vóór en is tevens belast met de bediening van den mitrail leur, welke in front is opgesteld. Het nuttig gewicht zou 250 KG. bedragen, boven den bestuurder en waarnemer en een benzinevoorraad voor 3 uren. De inrichting voor draad- looze telegrafie is alleen voor het zenden van berichten, niet voor het ontvangen daarvan, bestemd. In 13 minuten zou de machine eene hoogte van 1000 M. kunnen bereiken. Twaalf van de boven beschreven machines namen deel aan de Keizermanoeuvres van verleden jaar. Zij zouden van Toko- rozawa naar hare bestemmingsplaats vliegen zonder tusschen- landing, een afstand van ong- 350 KM. Echter was er geen één, welke hierin slaagde Zeven vliegtuigen moesten landen te Shizuoka, d. i. op minder dan de helft van den af te leggen afstand, terwijl vijf andere nog eerder moesten landen en zoo danig beschadigd waren, dat zij den tocht niet konden voortzet ten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Gedurende de manoeuvres werd weinig gevlogen; er waren nimmer meer dan 2 of 3 machines tegelijk in de lucht. De meest waarschijnlijke oorzaken zijn óf hapering van de motoren óf gebrek aan vertrou wen van de luchtofficieren in de machines De uitkomsten met deze eerste voortbrengselen der Japansche nijverheid verkregen, zijn niet bemoedigend, maar alle begin is moeilijk en het staat vast, dat de Japansche ingenieurs met de hun landaard eigen volharding binnen afzienbaren tijd er in slagen zullen zeer bruikbare machines af te leveren en aldus de Japansche weermacht ook op het gebied van het vliegwezen onafhankelijk van de buitenlandsche nijverheid te maken. Betreffende de uit vliegtuigen neergelaten lichtbommen wordt het volgende bericht: De bom is met een touw lang ong. 3 M. bevestigd aan een valscherm van 1 M. middellijn. Door den schok, veroorzaakt door de plotseling vertraagde daling ten gevolge van het open vouwen van het valscherm, wordt een pin uitgetrokken, hetgeen de ontsteking van eene lichtgevende sas ten gevolge heeft. Langzaam dalende, brandt de bom ong. 3 minuten. 461

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 75