ODerz ebt Dan eenige buitenlandsche Kid militaire tijdschriften. Kid Journal R. U. Service Institution. Febr. Nr. Hieruit stippen we aan een interessant artikel over den slag bij Charleroi in het begin van den grooten oorlog op 21 en 22 Augustus 1914. De samenwerking en onderlinge onder steuning, welke bij de Franschen in den s'ag aan de Marne zoo schitterend was, blijkt hier afwezig te zijn geweest en de voornaamste oorzaak van de Fransche nederlaag. De beteekenis en de verschillende vormen van het salueeren bij landmacht en marine wordt langs historische lijn en traditie behandeld door Kolonel Field. De Engelschen hebben blijkbaar ook een uniform-vraagstuk; een officier doet tenminste een gemotiveerd vooistel tot vast stelling van de militaire uniform na den oorlog, als vervolg op een artikel, dat eenigen tijd geleden in het tijdschrift was opgenomen. Voor onze uniformcommissie weer een bron meer, om er conclusies uit te putten. Werd in het vorige nummer een vertaling opgenomen van de wederwaardigheden van de „Emden", thans is hetzelfde ge schied ten opzichte van de „Ayesha". Zooals bekend was de „Ayesha" een oude schoener, welke door de landingsdivisie op Keeling in beslag werd genomen, toen de „Emden" door zijn strijd met den „Sydney" genoodzaakt was de haven te verlaten, voordat de landingsdivisie aan boord terug was. Na een avon tuurlijken tocht, waarop de „Ayesha" tegen de „Choising" verwisseld werd, bereikte de wakkere divisie onder Kapitein Luitenant Hellmuth von Mücke Hodeida aan de Roode Zee en ving van daar uit verder de landtocht aan naar het vaderland. Zeer interessant is voorts de vertaling van het verhaal van een Duitsch kapitein Heinrich Heubner, die de inval in België en de opmarsch van het leger van Von Kluck medemaakte tot aan den tegenslag bij de Marne toe. Aan het slot als gewoonlijk de maritieme en militaire mede- deelingen betreffende den oorlog. S. 465

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 79