beteekenis, omdat de groepscommandanten en het hoogere onderofficierskader nagenoeg uitsluitend uit de Europeanen moet worden gerecruteerd, en dat zal nog zeer vele jaren zoo blijven. Nu is de algemeene klacht, dat het Europeesch element in het leger niet alleen kwantitatief maar ook kwalitatief achter uitgaande is. Mogelijk dat het laatste wat overdreven is, doch vast staat, dat, ook al heeft de afneming van het Europeesche element alleen in kwantitatieven zin plaats, de kaderaanvulling daardoor reeds veel bezwaarlijker wordt. Dat ons leger er in dit opzicht na den huidigen oorlog nog ongunstiger voor zal staan, kan met nagenoeg wiskunstige zekerheid thans reeds worden voorspeld. Daarom is het zaak zoo spoedig mogelijk middelen te beramen om in de behoeften te kunnen blijven voorzien. Het eenige afdoende middel schijnt mij de ruime toevloeiing te verzekeren van dienstplichtigen van het Nederlandsche leger, die zich voor 2 jaren uit en thuis bij het Indische leger doen detacheeren. Van een streven in die richting is echter alleen dan succès te verwachten, wanneer men den dienstplichtigen, wier eigen belang zou kunnen medebrengen zulk een detacheering te wenschen, het tijdelijk verblijf bij het Indische leger aanlok kelijk maakt. Wij zullen het, zooals het in de volkstaal heet, „van de recommandatie" moeten hebben en die krijgen we bijv. zeker niet door opneming van deze militairen in gemengde compagnieën, en door een welkomstrnenu bij intrede in de kazerne, bestaande uit „rijst met sajor en sambal". Het verplegingsvraagstuk zal dan ook voor de Europeanen naar geheel andere grondslagen moeten worden opgelost dan thans het geval is. Het boven aanbevolen middel ware te doen gepaard gaan met den maatregel, om aan ongegradueerden slechts een en gagement op korten termijnvan 2 of hoogstens 3 jarentoe te staan. Na beëindiging van het verband moet dan, wanneer de betrokkene niet geschikt wordt geacht om een graad te be- kleeden, als regel ontslag uit het leger volgen en c.q. terugzending naar Nederland. 483

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 13