toekomstmuziek; mocht het echter gelukken, dan konden alle paarden uit den B. T. en A. T. verdwijnen en zoude het grasvraag- stuk volledig zijn opgelost. Voorloopig ware vooreerst te streven naar beperking van de in den B. T. mede te voeren goederen In het Wet. Jaarbericht van 1915 der I. K. V. gaven wij daaromtrent eenige aanwijzingen. De Heer L. wil in die richting werken door het vaststellen van een hoogst eenvoudig marschration, liefst bestaande uit brood en nasi goreng. Wat broodverstrekking aangaat, gaan wij geheel met den Schr mede. Er moet o. i. dit is urgent—gezocht en gevonden worden, 't zij een middel om in lndië meel of graan (tarwe) afdoend te conserveeren, 't zij een middel om groote hoeveelheden tarwe op Java te kweeken, 't zij een middel om ergens anders brood van te maken. En dan behoort èn in vredestijd èn in oorlogstijd aan den soldaat (Javaan, Europeaan, Atjeher enz. enz.) een portie brood te worden verstrekt. In oorlogstijd waren er krenten door heen te bakken, want boter zal niet altijd te leveren zijn afgescheiden nog van het feit, dat het o. i. practisch onmogelijk is (hetgeen de heer L. wil) om, net als voor een picnic, broodjes te laten smeren en beleggen. Beleggen vordert weer „ontbijtartikelen", die eenigen tijd na het uitbreken van den oorlog op Java niet meer zullen zijn en die een ontoelaatbare rompslomp vormen. Dergelijke artikelen zijn heel aardig, als men te doen heeft met 2)4 man en een paardenkop, maar bij groote troepenmassa's in den bewegings oorlog zijn „ontbijtartikelen" eigenlijk onbestaanbaar. Wel verdient het aanbeveling ze op de in te voeren cantineauto's te laden en tegen betaling verkrijgbaar te stellen. Wat nu de nasi goreng aangaat, dit lijkt ons een zeer wel bruikbaar noodration, zoodat het 'alleszins aanbeveling verdient hiervan 1 portie bij den man en 1 bij den B. T. te doen me devoeren. Het spreekt vanzelf, dat 1.5 ons rijst en 1.5 ons vleesch en een zeker quantum brood een onvoldoende dagration oplevert, verder is het o. i. minder genoegelijk meerdere dagen achtereen 486

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 16