nasi goreng te eten, zoodat, indien mogelijk, daar iets anders opgevonden dient te worden. Te overwegen ware vooreerst om den man, behalve van het noodration, te voorzien van 2 dagen rijst en gedroogde visch (hoeveelheden voor 2X2 maaltijden). De troep kan zich dan desnoods 3 dagen redden, zonder over den B. T. te beschikken. Wel is waar beteekent dit een verzwaring van de velduit- rusting van den man, doch de voordeelen van dat I. V. systeem (3 dagen vivres bij den man) zijn te groot om dit niet in den koop te nemen. Het brood dient eiken dag te worden opgevoerd, evenals versch vleesch, aanvulling van de rijst bij den man, brandhout en versche groenten. Rest te beantwoorden, welke vivres laadt men behalve 1 noodration in den B. T. Als norm ware hierbij te vervoeren: verschillende, geconserveerde ingrediënten om de rijst-, ge droogde visch-, vleeschmaaltijden smakelijker te maken, als mede om de soep te bereiden. Neemt de lombok hier een belangrijke plaats in en daarnaast enkele andere sambal-elementen, dan zijn toch mede van groot belang ingrediënten om sajor van te kunnen maken, alsmede die benoodigd om van een deel van het vleesch soep te bereiden. Bij de kookschool ware te zoeken naar een sajorconserf wellicht is zulk een genotmiddel te vinden (of reeds gevonden) instede hiervan (of instede van slechts bij uitzondering te verkrijgen versche sajorgroenten) ware af en toe bij de rijst-, gedroogde visch-,vleeschmaaltijd te verstrekken geconserveerde vleeschsaus voor het maken van „Sju". Wenschelijk zoude het wellicht zijn op den B. T. nog mede te voeren een hoeveelheid bruine boonen, erwten of katjang idjoe om te verstrekken, als de vleeschopvoer ons in den steek laat. Als dan verder het volgende geschiedt: a. compagnies- en verdere administratie wordt gevoerd bij den A. T., alwaar de sergeanten-majoors werken onder toezicht van den betrokken kwartiermeester, terwijl bij de Cie, alleen een 487

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 17