voorschot-soldij wordt uitbetaald (in eiken rang voor elk het zelfde ronde bedrag) b de officiersbagage wordt beperkt tot hoogstens 20 K. G. c. het aantal non-combattanten wordt beperkt door alle of ficiersbedienden af te schaffen en te vervangen door militaire oppassers, die bij hunne sectie, peloton enz. blijven marcheeren d. ingevoerd wordt een tentransel of dergelijke, waardoor de groepszeilen kunnen vervallen, e. ingevoerd worden kaarslantaarns, dan gelooven wij, dat, indien (voorloopig) de filter- en keu kenwagens worden afgeschaft, een minimale B. T. en dus een minimaal aantal inheemsche paarden vrij dicht benaderd worden. „Inheemsche paarden", want voor uitheemsche voelen we ten eenmale niets, omdat de aanvulling daarvan is uitgesloten. 't Is best mogelijk, dat de geallieerden een druk gebruik van „langoor" maken, maar die zullen ten kunnen) ook wel voor de noodige reserve zorgen; daar onze oorlogsvoorbereiding, als regel door funeste zuinigheid, in vele opzichten te wenschen overlaat en aanvulling in oorlogstijd van oorlogsvoorraad (i.e. reservedieren) uitgesloten zou zijn, is het gebruik van muildieren of ezels voor ons niet gewenscht. Voor draagolifanten voelen wij nog veel minder; men kome hier te Koeta Radja maar eens kijken naar de hoeveelheid gras, die door deze viervoeters per dag verbruikt wordt, en wat aanvulling betreft, kleeft hen 't zelfde gebrek aan als de muildieren. Indien uit den huidigen oorlog thans reeds iets te leeren valt, is het.wel dit: Zorg, dat de hulpbronnen van het eigen land voldoende zijn voor de behoefte in oorlogstijd en steun niet op invoerartikelen (voor Java o.m. muildieren en olifanten). Voor onze Treinvoertuigen daarom inh. paarden, ossen of kar bouwen als trekmiddel en als draagdieren inheemsche paarden. De heer L. bespreekt ook tarief 20 en acht dit tarief minder goed. Wij zijn het volkomen met hem eens. Wanneer komt er eens een stel practische en logische tarieven? Thans be schikken we er zeer zeker niet over. De Heer L. eischt „voeding voor Rijksrekening"; natuurlijk, 488

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 18