't is ons altijd een raadsel geweest, hoe men tot een omslag kon komen, als thans vigeert. Èn in vredestijd èn in oorlogstijd bekostige rechtstreeks het Rijk de voeding; in oorlogstijd natuurlijk ook voor de officieren, die in de menage behooren te zijn. De voeding zij steeds zoo goed, als de omstandigheden het veroorloven. Is er in oorlogstijd weinig te krijgen (in vre destijd is steeds alles te krijgen, als men maar behoorlijk betaalt), dan krijgt de man weinig, waartegenover staat, dat, als er volop te krijgen is, men (d. i. de Intendance) ook extra uitpakt. Over de noodzakelijkheid om in oorlogstijd tabak steeds be schikbaar te stellen, schreven we vroeger al iets in dit tijdschrift, In oorlogstijd en ergo bij voorkeur ook in vredestijd (dit is echter minder urgent, omdat dan noodelooze ingewikkeld heid minder slecht verdragen kan worden) een zelfde ration voor alle landaarden, waaruit volgt, dat aan Europeanen geen varkensvleesch wordt verstrekt. We zouden gaarne verder willen gaan en zeggen: allen van èèn rang, vooral in oorlogstijd, een zelfde betaling, ondanks de bezwaren daaraan verbonden en zulks omdat hardnekkig moet worden vastgehouden ook op administratief gebiedaan het principe „eenvoud". Terzake even een citaat van den heer L. „Dat mag allemaal natuurlijk geen bezwaar heeten, want de oorlogstaak is de factor, waaraan alle (cursiveering van ons) vredesmaatregelen (of er bezwaren zijn of niet) zich moeten (cursiveering van ons) aanpassen". Volkomen juist en in 't Indische Leger is vrijwel alles over eenkomstig werkelijke, of gefantaseerde, vredeseischen ingericht, die als regel lijnrecht in strijd zijn met te stellen oorlogseischen. Wat zal „Leiden in last zijn", als 't eens zoo ver zou komen! O, bruikleenbewijzen, materieele verantwoordingen, aantoo ningen R. B M, Comptabiliteitswet, etc. etc.!! Vooral in oorlogstijd is alle gekunsteldheid uit den booze en veroorzaakt zij een warwinkel En helaas, in 't Indische Leger zijn vele zaken gekunsteld, weinig is er eenvoudig en practisch geregeld. 489 V M. T. 31 1918.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 19