Om een enkel voorbeeld te noemen, men overdenke eens de schromelijke administratieve verwarring, die er bij mobilisatie zal plaats vinden op het gebied van „wapening en leergoed". Waarom wordt toch niet aan den man in vredestijd een volledig stel wapens enz. verstrekt? De huidige vredespractijk ter zake staat lijnrecht tegenover de eischen der „oorlogsvoorbereiding" (de schietvaardigheid nog daargelaten). Andere puzzles zijn b.v. delegaties en reëngage- menten in oorlogstijd. Stelt men zich voor. dat daar in oorlogstijd ook maar iets van terecht komt? Waarom schaft men die delegaties (uit de 1 V. practijk) toch niet af en bepaalt men niet, dat in oorlogstijd de man zijn volle soldij en de vrouwen en kinderen van het Rijk behal ve volledige voeding een kleine dagelijksche toelage ontvangen? Dat kan er in oorlogstijd toch heusch wel af. Wat wil men verder toch met allerlei soorten en- en reënga- gementen? Zoolang de oorlog duurt geen gezeur, ieder neemt dienst en dient door, tot het einde en, als we er na den oorlog nog zijn, kunnen we zien, hoe we die zaak in orde brengen. Bij onze G. Tn. valt er niet aan paarden te bezuinigen, integendeel, daar is uitbreiding onvermijdelijk, omdat, gegeven onze Indische terreinen, de geheele G. T. (behalve die der veldartillerie) met draagpaarden moet zijn uitgerust. De heer L. wil per compagnie 12 muildieren en wil, als wij hem goed begrijpen, de compagnie voor de grasvoorziening laten zorgen. Nu is 300 K. G. gras niet veel, maar zijn voorstel is o. i. toch minder practisch, daar de compagnie veelal hiertoe niet in staat zou zijn. (Wel veelal eene afzonderlijke compagnie, doch niet 16 compagnieën, dicht bij elkaar gelegen). Neen, beperking der grasvoorziening, accoord. maar zij zal altijd intendancetaak moeten blijven. De heer L. wil den intendant bij den A. G. T.; o.i. behoort hij bij den Troepencommandant, wat niet wegneemt, dat de functionaris meermalen een tochtje naar den A. T. zal dienen te ondernemen. D. Boeije, Kapitein van den Generalen Staf. 490

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 20