te behouden (c f 22). Weliswaar spreekt het voorschrift van R-geweren, exercitiepatronen, richtingscontroleurs, hulpdoel- schijfjes en strookschijfjes van 1/10 van de ware grootte, welke artikelen zonder eenigen twijfel op elke rustkamer aanwezig zullen zijn, doch hier geldt de groote vraag: wanneer komen zij voor den dag? Hoogstens ten behoeve van het onderricht aan de achterlijken Individueel onderricht, dat op den voorgrond moet staan 22, 23 en 41), ziet men even sporadisch in toepassing, als het zonder aanwijzing van den onderwijzer weder afzetten van het geweer, indien een aanslag minder goed is 39). Van hetgeen in 58 (le en 2e alinea) is bepaald: klasse- gewijze onderricht in den gymnastischen (2) aanslag op commando uitgevoerd, waarbij op het touwtje wordt gericht met als eisch 30 aanslagen met patronen en doordrukken, blijft in de prac- tijk nagenoeg alleen over, dat de klasse op commando werkt. Moet daarbij per 4 leerlingen mintens een hulponderwijzer toezien, dat de man inderdaad nagenoeg gericht in den aanslag komt. het resultaat is, dat dit personeel toekijkt. Of de man een gerichten aanslag verricht, hetgeen natuurlijk slechts man voor man is na te gaan, kan door het kader meestentijds niet naar behooren gecontroleerd worden. Overigen zij hierbij niet over het hoofd gezien, dat voor het uitvoeren van den gymnastischen aanslag met patronen en doordrukken slechts 8 R-geweren per compagnie ten dienste staan, zoodat er bij het gewoonlijk gevolgde systeem, waarbij de geheele compagnie zich oefent, geen sprake van is, dat deze geweren op zoo'n morgen alle handen passeeren. Slaat men thans den man eens nauwlettend gade, wanneer hij als schutter voor de schijf staat. Om bijzondere redenen 493 (1) Merkwaardig genoeg werd (wellicht ook wordt) dit onderwijs maar al te vaak opgevat in den zin van strafexerceeren, rouleerende onder al het kader, in stede van het in een en dezelfde hand te houden, wil het tenminste vruchtdragend zijn. ('2) Kortheidshalve had van samengestelde aanslagoefeningen kunnen worden gesproken 42). Men zie ook de omschrijving van den aanslag in het V. Q. O.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 23