beginnende van af het moment, dat het geweer in den aanslag is gebracht, zal men bij het meerendeel der schutters in meer dere of mindere mate de navolgende fouten kunnen constateeren. a. Bijna zonder uitzondering wordt aan den trekker gerukt. b. Ingeval de afwijking genoemd wordt, geschiedt zulks meestal onnauwkeurig, althans men hoort zelden of nooit afwijkin gen als laaglinks, hoogrechts e. d. c. Tijdens de grendelbeweging valt het geweer in nagenoeg horizontalen stand, de korrel blijft tenminste niet zooveel doenlijk in de lijn oog doel. d. Het geweer wordt bij lange na niet gericht in den aanslag gebracht. Ja, men mag zelfs aannemen, dat bij meer patronen- vuur niet één schutter aanslagen maakt, welke ook maar eenigszins gericht zijn. Dit is geen bloote onderstelling. Hier onder zal ik gelegenheid vinden het resultaat van enkele proefnemingen te vermelden, dat mij tot deze overtuiging leidde. Trouwens, hoe uiterst zelden ziet men een schot, dat bij ongeluk te vroeg afgaat, in de schijf belanden. ad. a. Bij het onderzoek naar oorzaken van bovengenoemde gebreken behoeft men zich over die van het rukken al zoo niet het hoofd te breken. Kan het geleidelijk doordrukken kwalijk anders dan een ongewone beweging voor den schutter zijn, als hij tijdens de aanslagoefeningen nooit meer bereikt dan drukpunt nemen en het narichten nimmer plaats heeft met door drukken? Aan het gebruik van losse patronen bij velddienst oefeningen, buiten het schietterrein de eenige gelegenheid, waarbij de grendelbeweging en doordrukken is toegestaan, behoeft dienaangaande geenerlei waarde toegekend te worden, gezien, hoe dit knaleffect meestal teweeggebracht wordt. Allerwege ziet men bij den aanvang der aanslagoefeningen de slagveer spannen, zoodat daarna volgens het voorschrift volstrekt niet mag worden doorgedrukt en de man dus uitsluitend drukpunt neemt. Een nog al voor de hand liggende oplossing ter voorkoming van dit euvel is het spannen van de slagveer achterwege te laten en onder het narichten zoo lang door te drukken, totdat de trekker stuit. ad. b. Zooals men stellig bij ondervinding zai weten, wordt 494

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 24