ifoet noemen van de afwijking bij het afgaan van het schot <§§.32 en 42) nog al eens verzuimd. Tijdens de aanslagoefeningen komt het zelden zoover, dat de slagpin vooruitschiet en de man kan zeggen, hoe de vizierlijn ten opzichte van het mikpunt afweek. Niettemin hoorde ik wel eens door de menschen eener klasse afwijkingen noemen, nadat zij het geweer eenige oogen- blikken in den aanslag hadden gehouden en doordrukken daarbij nagelaten werd. Dit achtte ik voor mij het beste bewijs, hoe het kader zich maar wat op de mouw laat spelden. Het is mij n. 1. niet duidelijk, de afwijking op welk moment daartoe wel gekozen wordt Toch niet op een willekeurig tijdstip? Laat men evenwel doordrukken bij ontspannen slagveer, dan zou de afwijking genoemd kunnen worden op het oogenblik, dat de trekker stuit, hoewel dadelijk zij toegegeven, dat dit voor den man niet zoo marquant is als het vooruitschieten van de slagpin. De fout, waar het hier echter om gaat. is, dat men in het al gemeen nooit anders hoort noemen dan afwijkingen in recht horizontalen of verticalen zin. In het bijzonder vindt men dit sterk bij niet-Europeanen en komt een combintie van b. v. laag en rechts blijkbaar nooit voor. Nu is „kanandibawah" of „bawah sabelah kanan" ook een hinderlijke mondvol, indien er met tijdopname geschoten wordt. Daarom zou men m. i. goed doen den soldaat te leeren zijn afwijking in het Hollandsch te noemen, wijl hij alsdan met hoogstens twee lettergrepen kan volstaan. Overigens behoeft hieraan voor het schieten zelf niet veel beteekenis gehecht te worden. Belangrijker daarentegen is de fout. ad. c. Oppervlakkig oordeelende, zou men allicht geneigd wezen het laten zakken van de tromp bij het herladen geheel op rekening te schuiven van ongewoonte, daar het openen van den loop weinig beoefend wordt. In zekere mate is zulks inderdaad ook het geval, doch het zou verre van juist zijn deze fout in de eerste plaats daaraan toe te schrijven. Zich nauwkeurig rekenschap gevende van de handelingen eens schutters, zal men opmerken, dat, nog vóór de knop van den grendel is aangevat, de tromp meestal reeds beduidend is gezakt. In den grond schuilt hier gansch iets anders achter, 495

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 25