t. w. een minder juiste houding van vaardig, welke de man zich heeft eigen gemaakt. Na het bespreken van de laatste fout wensch ik hier nader op in te gaan. ad. d. Het niet zooveel mogelijk gericht in den aanslag brengen van het geweer is een fout. welke niet kan uitblijven, waar de voor gaande wordt gemaakt. Het gaat natuurlijk bezwaarlijk een gerich- ten aanslag te maken, indien in de houding van vaardig de korrel zich reeds op de goede hoogte bevindt. Houdt men hierbij tevens voor oogen, dat bij klassegewijze onderricht de aanslagen zelden worden gecontroleerd, voor zoover nog het kader hier toe in staat moet worden geacht, dan zou een eventueel uitblijven van de onderwerpelijke fout werkelijk meer verwon dering moeten baren Wat er dan wel aan de houding van vaardig mankeert, noemde ik reeds terloops. De korrel bevindt zich niet in de lijn oog doel. Bij een zich op touwtje oefenende klasse springt dit niet zoo duidelijk in het oog, ook al, omdat de korrel hierbij minder afwijkt. Den man wordt altijd geleerd met de tromp van zijn geweer in den aanslag 1 a 2 c.M. van het touw verwijderd te blijven (§41). In de houding van vaardig wijst hij als het ware met zijn tromp naar het kraaltje en negeert zijn korrel dan ook volkomen. Wie kan zich er dus nog over verbazen, dat hiervan niets terecht komt, als het doel zich op grooteren afstand bevindt? Dit is derhalve de reden, waarvan mij het voordeel van een opstelling zoo dicht op het touwtje ten eenenmale ontgaat. Daarbij komt nog, dat meermalen voor het doel veel te groote kralen worden gebezigd, welke voorwerpen in geheel als mikpunt beschouwd in plaats van als doel meteen mikpunt er op niet anders dan onzuiver richten in de hand kunnen werken. Zoo herinner ik mij voor eenige jaren bij de africhting van Inlandsche recruten van een der veldbataljons met vrucht gebruik te hebben gemaakt van kleine blikken schijfjes, welke aan de touwtjes werden opgehangen, terwijl de man op enkele passen afstand van het doel verwijderd bleef en zich uitsluitend individueel oefende. Tijdens een serie van gezamenlijke schiet oefeningen bleek naderhand, dat de aldus opgeleide manschappen onder geheel dezelfde omstandigheden belangrijk zuiverder 496

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 26