schoten dan enkele Amboineesche klassen afkomstig van het depot, hetgeen bij opgelegd schieten bijzonder uitkwam. Ten bewijze echter, dat de man zijn korrel niet zooveel mogelijk op het doel (het is m. i. beter te lezen: mikpunt) gericht houdt, behoeft men hem slechts op 3 pas afstand met schijnbewegingen op het eigen rechteroog te laten vuren. Sluit men voor het gemak het andere oog, dan zal men niet licht een schutter vinden, die in de houding van vaardig het geweer zoodanig houdt, dat men de korrel op 'smans rechterpupil ziet, m. a. w. die de korrel in de lijn oog doel heeft. Zoodra hem echter gezegd wordt in deze houding het linkeroog te sluiten, zal hij den korrel zonder eenige moeite in de bedoelde lijn brengen. Dientengevolge komt het mij nuttig voor bij deze oefeningen in de houding van vaardig kort vóór den aanslag het linkeroog te sluiten, want eerst als de man zijn korrel in goede richting heeft gebracht, kan een gerichte aanslag gemaakt worden. Bij de aanslagoefeningen op het touwtje zal de onderwijzer zich aan de andere zijde van den draad zoodanig tegenover den leerling moeten opstellen, dat de lijn, die beider rechterpupillen verbindt, door het mikpunt loopt, m. a. w. hij moet de rechterpupil van den schutter gedekt zien achter het mikpunt. Na vorengaande uiteenzetttng behoeft het wijders geen betoog, dat in de houding van vaardig ook de bovenkant van de korrel zich in deze lijn moet bevinden. Thans de quaestie, hoe men den aanslag en het narichten controleert. Hieromtrent heerschen bij het kader de meest ver warde begrippen Tijdens een proef kwam ik n.l. tot de ver rassende ontdekking, dat bij een geheel bataljon niet één Euro- peesch sergeant met juistheid kon aangeven, hoe deze controle behoorde te geschieden. Verscheidenen onder hen trachten te vergeefs met het oog in de vizierlijn te blijven; sommigen meenden, dat zij daartoe beslist het rechteroog van den schut ter van noode hadden, terwijl weer andere de afwijking slechts uit de beweging van de tromp 'dachten te kunnen opmaken. Vandaar, dat deze zoo dicht bij het touwtje diende te blijven Blijkbaar is het schietvoorschrift van oordeel, dat kan worden volstaan met de plaats van den onderwijzer aan te duiden 41 noot 1). Hoe eenvoudig de aangegeven weg ter controleering 497

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 27