schietoefeningen te doen overeenkomen, kwam ik tot het volgende m.i. zeer practische instrument, hetwelk mij echter te eenvoudig lijkt om er den naam van richtingscontroleur aan te geven, hoewel het in wezen niets anders is Men neemt een cartonnen of blikken hulpdoelschijfje, dat ter plaatse van het gewoonlijk daarop gekozen mikpunt door boord is. De bedoeling laat zich verder gemakkelijk raden. Deze schijf wordt met het gaatje, dat een diameter van 2 a 3 m.M. kan hebben, voor het oog gehouden, terwijl er door den schutter op gericht wordt Door dit kijkgaatje (mikpunt) zal men in de houding van vaardig den korrel op het rechter oog van den schutter moeten zien en in den aanslag volgt men de beweging van den korrel ten opzichte van de vizier- keep. Bevinden zich deze richtmiddelen bij het vooruitschieten van de slagpin in dien stand, waarin men ze uit tegenover gestelde richting behoort te zien (keep achter korrel), dan is een gericht schijnschot afgegeven. De waarneming wint aan duidelijkheid, indien de ronde uitfreezing aan de voorzijde van het vizier met krijt wit gemaakt wordt, opdat de vizierinkeping zich scherp afteekent. Om het vermoeiende van het sluiten van het linker- of rechteroog van den waarnemer te ontgaan, kan de schijf zoo groot genomen worden, dat zij ook het andere oog bedekt. Ten einde voorts de doelen in grootte te doen overeenkomen met die, gelijk zij zich op het schietterrein aan den sch utter voordoen, mag voor de op deze schijfjes afgebeelde figuren geen grooter schaal gebezigd worden dan 1/25 a 1/30. Stelt men in verband met het er van te maken gebruik deze inrichting tegenover den richtingscontroleur Benzoen, dan valt de vergelijking m.i. ten gunste van het schijfje uit. Zooals be kend, kleven aan onzen tegenwoordigen richtingscontroleur de navolgende nadeelen, welke tevens verklaren, waarom men er zich zoo weinig van bedient. Behoudens, dat het voor dengene, die waarneemt, zeer lastig is het oog voortdurend in de hulp vizierlijn te houden immers hij steunt niet evenals den schutter het hoofd tegen de kolf kan het gelijk bij het controleeren op den draad gebeuren, dat afwijkingen niet worden waarge nomen, doordat de onderwijzer op het juiste moment het oog 499

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 29