niet in deze vizierlijn had. Daarbij moet het korreistuk voor eiken afstand gesteld worden, waaraan bij voorkeur de richtbok te pas komt, wil het nauwkeurig geschieden. Bovendien kan met behulp van dezen richtingscontroleur de juiste plaats van aen korrel in de houding van vaardig niet nagegaan worden en zal een onderwijzer, die kleiner van gestalte is dan de schutter, in staande houding de waarneming moeilijk kunnen verrichten. Het eenige bezwaar, aan het controleschijfje verbonden, is, dat niet het punt waargenomen wordt, waarop de schutter gericht is. Men ziet slechts in, welke richting wordt afgeweken en eenigszins in welke mate. Aan dit laatste kan tegemoet gekomen worden door den afstand van schijf tot korrel gelijk te nemen aan de lengte van de richtas. Uit een teekening zal blijken, dat de afwijking van de vizierlijn dan even groot is als die van den korrel ten opzichte van de vizierkeep, zooals een en ander respectievelijk voor den schutter en den onder wijzer gezien wordt. Wellicht zullen sommigen mij tegenwerpen, dat wegens het hierboven ontvouwde bezwaar een dergelijke richtingscontroleur niet aan het doel beantwoordt. Voor de gewone oefeningen bij den troep lijkt mij de met het schijfje mogelijke waarneming zeker ruim voldoende en behoeft dit nadeel in het geheel niet zwaar te wegen. In elk geval is het schijfje verre te verkiezen boven een draad met mikpunten. Ik stel mij voor de schijfjes beurtelings door de gelederen voor het oog te doen houden, opdat dus geen aanslag ongecontroleerd blijft, waarmede tevens het voordeel wordt verkregen, dat de belangstelling bij den man meer wordt opgewekt 22). Uit de ervaring, welke ik reeds met deze schijfjes mocht opdoen, bleek, dat iedereen zich spoedig met deze wijze van waarnemen weet vertrouwd te maken. Wegens de mogelijkheid, om door middel van dit schijfje zoowel de houding van vaardig als den aanslag en het narich ten te controleeren, is het mij gelukt vast te stellen, dat van een gansche compagnie, w. o. twee prijswinnaars op de Leger- schietwedstrijden, niet een enkele schutter het geweer gericht in den aanslag brengt. Onze z. g. goede schutters zijn echter zeer handig in het snel corrigeeren van de afwijking. 500

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 30