Siechts, indien onder voortdurende controle (prikkel) hoofde lijk geoefend wordt, waarbij de soldaat in de gelegenheid wordt gesteld eiken minder goed gerichten aanslag te herstel len, zal men ten slotte waarschijnlijk kunnen komen tot een gericht-snellen aanslag. Dit is echter zeker waar, dat zulks bij het gelijktijdig werken van geheele klassen op commando een utopie blijft en men strooit zich zand in de oogen, zoo men ver onderstelt, dat door de alom gehuldigde methode van oefenen voor het touwtje volgens de gewilde wijze zal worden geschoten. Ondanks welke zorgvuldige voorbereiding ook, zou de mogelijkheid niet zijn uitgesloten, dat de man aanslagoefeningen en schieten met scherp als twee naast elkander staande wijzen van schieten bleef beschouwen, welke weinig met elkander hebben uit te staan. Daarom mag bij het schijfschieten eigen lijk niet worden nagelaten den schutter er steeds op attent te maken, wanneer hij tegen de regels zondigt en zulks liefst niet uitsluitend door de waarschuwende stem van den baancom- mandant. Het laten zakken van de tromp zou b. v. kunnen worden verraden door het loslaten van een onder de tromp van het geweer gespannen touw (idee springkoord). Voor ge oefende schutters kan een opgehangen vierkant als verklikker dienst doen, wanneer de tromp tijdens de verschillende ver richtingen slingert en hetwelk in staat stelt te beoordeelen, of de korrel in andere richting dan de voor- of achterwaartsche uitwijkt. Thans vormt de gebruikte tijd den eenigen maatstaf (en nog wel een zeer gebrekkigen) voor een gerichten aanslag. Brengt toch de schutter het geweer reeds gericht in den aanslag, dan behoeft hij om zoo te zeggen slechts een fractie van een seconde voor het narichten De gewoonte, of liever gezegd het aanwendsel om zeer korten tijd te willen bezigen, moe tende zulks den indruk vestigen, dat het geweer kort en goed in de richting is gebracht, heeft het gros onzer schutters tot in den grond bedorven. Een juistheidsschot kan door hen niet meer worden afgegeven. Bij een korps, waar door bijzondere om standigheden aan een eigenlijke schietopleiding niet te denken viel, had ik volle gelegenheid in dezen geest proeven te nemen en hieromtrent eenig bewijsmateriaal te verzamelen. Men oordeele zelf. 501

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 31