Een premie van 2,50, uitgeloofd voor 5 treffers op de ring- schijf binnen kring 1 op een afstand van 200 M. opgelegd schietende zonder eenige tijdsbeperking, vermocht slechts een hoogst enkelen schutter er toe te bewegen rustig te schieten en zoo zuiver mogelijk te richten. Voor het meerendeel worden de 5 patronen zoo snel afgevuurd, als ware men aan een be perkten tijd gebonden Een andere proef voor hen, die meenden in den gericht- snellen aanslag eenige bedrevenheid te bezitten, bestond hierin, dat het schot moest vallen, kort nadat het geweer in den aan slag was gebracht en goed gericht moest zijn. Het geweer mocht naar verkiezing telkens weder afgezet worden, als de aanslag naar het oordeel van den schutter minder goed was Aldus werden door degenen, die niet ongeduldig raakten, 10 en meer aanslagen verricht, vóórdat het schot gelost werd. Nu men gehouden is aan de oefeningen uit het voorschrift, kan bij de oefeningen met aanwijzing der treffers na elk schot nagegaan worden in hoeverre de man een gericht-snellen aanslag verricht. Met betrekking tot het schijfschieten blijf ik echter wat pes simistisch gestemd. Ik vrees n. 1., dat hieraan niet dat noodige zal zijn te veranderen om het nuttig effect zoo groot mogelijk te doen zijn, zoolang men niet voor iedere 16 a 20 man de beschikking krijgt over een baan, maar deze dikwerf met 2 sectiën heeft te deelen. Inzonderheid deze factor leidt tot jachten, ten einde toch maar een ieder aan het woord te hebben gelaten, alvorens de zon haar invloed op het terrein al te zeer doet gelden. M. H. E. Nolthenius de Man, Eerste-Luitenant der Infanterie. 502 (1) Wellicht zal men iets dergelijks opgemerkt hebben tijdens het schieten van de le oefening uit het nieuwe schietvoorschrift. Zooals ik deze oefening tenminste door de meerderheid zag schieten, wierp zij niet het geringste nut af.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 32