De omstandigheid, dat men in Indie niet over dubbel spoor beschikt is voor dergelijke kleine transporten van geen invloed. Het beeld, dat Schrijver geeft van de verpleging bij manoeu vres, komt mij, in zijn algemeenheid, niet geheel juist voor. Zeker, in 1917 heeft de verpleging tijdens de Legermanoeu- vres weinig te wenschen overgelaten, maar dat het den troep ook wel minder naar den vleeze kan gaan, weten we allen, getuige de ervaringen bij de 2e Brigade in 1916 Het woord verwennen lijkt me dan ook minder gelukkig ge kozen Schrijver hangt een zeer somber beeld op van de droeve ervaringen opgedaan met keukenwagens, treinkarren en paarden, alsmede van de zware taak van koks, verplegingsofficieren en treincommandanten Het is een bekend feit, dat ons treinmaterieel vaak onoordeel kundig en noodeloos ruw wordt behandeld, nog onlangs werd hierop door het Legerbestuur de aandacht gevestigd. Oefening in vredestijd en behoorlijk toezicht laten niet na ten goede te werken. Bovendien zouden, behalve eenige treinkarren, ook nog eenige keuken- en filterwagens als reserve kunnen worden me degevoerd, hetzij bij den B. T. van den Br. Staf, hetzij bij den A. T. Bij de Brigadeoefeningen in de 2e Mil. Afd heeft laatstbedoelde maatregel, die de laatste jaren werd toegepast, zeer goed voldaan echter behoefden slechts enkele reservevoertuigen in dienst 'te worden gesteld. Het groot aantal drukkingen komt bijna uitsluitend op rekening van de dieren, welke als draagpaard worden gebezigd; bij de trekpaarden is dit aantal vrij onbeduidend Maar zou men zich daarom in oorlogstijd moeten laten weer houdenwanneer dit noodzakelijk wordt geacht van draag- paarden gebruik te maken? Indien van alles de aanvulling en ver vanging zóó gemakkelijk ging als van onze kampongpaardjes, zou onze landsverdediging er wel bijzonder mede gebaat zijn. Toch wachte men er zich voor, tot het andere uiterste over te slaan: de groote manoeuvres in 1916 en 1917 en de tijdens de Legermarschwedstrijden in Midden-Java opgedane ervaringen hebben ten duidelijkste bewezen, dat van de Treinafdeehngen 504

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 34