geen grooter marschprestaties mogen worden verwacht dan van de onbereden troepen. In het bijzonder geldt dit voor de treinen, uitgerust met draagpaarden. Bij genoemde manoeuvres heeft men te veel geëischt, vooral in 1916 bij den Vpl. T. van de 2e Brigade dagen achtereen 30 a 35 K M. marcheeren langs vrij slechte wegen, ten deele door bergterrein zou ook het beste menschen- en paardenmateriaal te gronde hebben gericht. De gevallen van zenuw-stuiptrekkende verplegingsofficieren dateeren vermoedelijk van eenige jaren her. Men mag verbaasd zijn, dat er toen nog zelfs één Intendance-Officier op de been bleef. Zonder eenig personeel en zonder hulpmiddelen moesten toenmaals de Br. Intendanten maar zien. hoe de zaak mar cheerde. Van een verplegingstroep was geen sprake, ik heb met eigen oogen gezien en dit is ook zonder overdrijvingdat een Int. Officier verplicht was, zelf koffie af te wegen en kaas te snijden Gelukkig is aan dezen wantoestand sedert 1916 een einde gekomen, en geeft men den Br. Intendant ten minste het per soneel, waarover hij in oorlogstijd ook kan beschikken. Hetgeen intusschen nog geen aanleiding behoeft te zijn om den omvang van zijn taak te onderschatten! Anders is het gesteld met het keukenpersoneel; terwijl per keukenwagen een kok en een bijkok worden ingedeeld, heeft men onbegrijpelijkerwijze bij de troepen uitgerust met draag paarden per compagnie enz. slechts één kok beschikbaar ge steld, hetgeen absoluut onvoldoende is. In 1916 viel tijdens de groote manoevres bij een der Comp". van het He Bataljon de kok uitgeput langs den weg neer. Doordat de B. T. eerst na het invallen der duisternis het kantonnement bereikte, werd dit niet dadelijk gemerkt, waardoor van koken dien dag vrijwel niets terecht kwam. Bij een der andere Korpsen had men in afwijking van de O. O'1. per compagnie twee koks in gedeeld, en voor elk bovendien nog twee aflossingen. Hier door was men voor dergelijke koopjes gevrijwaard. Eene dergelijke uitbreiding van het keukenpersoneel is dan ook beslist noodzakelijk; als niet te onderschatten bijkomend 505 I. M. T. 32 1918.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 35