voordeel zij vermeld, dat dan tevens over althans eenig militair personeel wordt beschikt voor toezicht bij den B. T. Want, hoewel de troep bij ontstentenis van keukenwagens of draagbaar kookgereedschap met bijbehoorend personeel niet geheel hulpeloos is ieder man is toch in staat voor zich zelf te koken en bezit daartoe de middelen aangenaam is het zeer zeker niet na een vermoeienden manoeuvredag en het verrichten van de onvermijdelijke bivakwerkzaamheden (bij de bereden troepen bovendien nog het verzorgen der paarden) zelf zijn potje te moeten bereiden. Degenen, die de brigade-oefeningen en groote manoeuvres in 1911 mede maakten, zullen zich maar al te goed herinneren, hoe vaak de manschappen niet, door vermoeidheid overmand, zich zonder koken of eten te ruste legden. Zelf koken moei de man kunnen, maar het blijve een noodmiddel. De keukenwagens c.q. het draagbaar kookgereedschap banne men dus in geen geval uit den B. T. De capaciteit van den keukenwagen wordt bovendien in het algemeen onderschat: bij de Legermanoeuvres in 1916 werd bij de 4e Brigade zonder eenig bezwaar voor 130 man gekookt met één keukenwagen. De hierbij gevolgde bereidingswijze werd in de 2e Mil. Afd. eveneens beproefdbij het 111e Bataljon bleek reeds een andere methode bekend te zijn en ook te worden toegepast, waarbij met een enkelen keukenwagen werd voorzien in de culinaire behoeften van 200 man. De filterwagens (bij de draagpaarden-treinen vervangen door paarden met theeblikken) wenscht Schrijver eveneens uit den T T. te elimineeren: dus geen bijvullen van veldflesschen vóór de aankomst in het kwartier. De geachte Schrijver stapt hier wel zeer luchtig overheen. Mag ik even in de herinnering terugroepen het moment, waarop de manschappen der 3e Brigade op den snikheeten laatsten dag der jongste manoeuvres ten Z. van Cheribon met op rechte dankbaarheid de theekarren van hunnen inhoud ontlastten? Met 20 of 40 man op excursie zijnde behoeft men met de verpleging zooveel omslag niet te maken, vooral met uitgezochte manschappen (Marechaussee) kan met zeer eenvoudige maat regelen worden volstaan. Bij groote verbanden zou zulks echter al spoedig leiden tot eene débacle. 506

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 36