Gereleveerd moet worden, dat dit verslag is opgemaakt in begin Januari 1918. Spoedig bleek het rapport vol onjuistheden en overdrijving. Op verzoek van den president werd een onderzoek ingesteld naar de juistheid van het rapport door Snowden Marshall, E. H. Wells en Gavin Mc. Nad, terwijl het hoofd van het vliegwezen vol vertrouwen de publicatie van dit onderzoek afwachtte. Het origineele programma van den generalen staf, gebaseerd op de begrooting van 640.000.000 van Juli 1917, bevatte den aanmaak van 22000 legertoestellen van alle typen ge durende 1918. De afbrekende critici zijn toen van het onjuiste beginsel uitgegaan, dat 22000 vec/zfmachines gebouwd zouden worden. Een andere onjuistheid is, dat het herziene programma zou bevatten: aflevering van 11000 vechtmachines tegen eind November. Een feit is, dat het origineele werkplan aflevering van alle soorten machines (ook leertoestellen) tot een getal van 11000 tegen eind November beoogde, in Juli a s. zullen 2100 tot 2200 vechtmachines zijn afgeleverd. Een van de punten van Borglum's verslag vermeldt, dat contracten waren afgesloten voor levering van 7500 leermachines en na 7 maanden slechts 1444 gereed waren, terwijl van dat getal 40°/o door langdurig gebruik afgeschreven kon worden De juiste officiëele cijfers geven 2y2 maal dat bedrag aan. Hij verklaart verder, dat per dag niet meer dan 11 leertoestellen afgeleverd worden het juiste cijfer is ongeveer 50 per dag. Meer dan 200 Liberty-motoren zouden eind April voor verscheping naar Europa gereed zijn en meer dan 2000 vóór einde Juli eind November zal het getal 11000 bereikt zijn—ter wijl, nu de proeven met dezen motor geheel afgeloopen zijn, voort aan een dagelijksche productie van 150 motoren verwacht kan worden. Het is niet in 's Lands belang, nu reeds uit te weiden over de condities in de vliegtuigfabrieken De organisatie in de verschillende fabrieken is langen tijd vertraagd, omdat men eerst zekerheid wenschte te hebben van de nieuwste ge gevens van het front, van gelijk- en éénvormigheid in con structie (standardization), en door het streven alles in uiterste perfectie te hebben, ook wat de betrouwbaarheid der toestellen betrof. De persoonlijke aanvallen van Mr. Borglum tegen kolonel Deeds en generaal Squier zijn belachelijk en vinden geen ge loof bij wie dan ook, die bovenstaande officieren kent. Onlangs is de stelling verkondigd, dat Amerika nooit van plan is geweest, éénzitter-vechtmachines te bouwen, aangezien deze steeds van 517

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 47