leerd in hare vergaderingen van 17 en 20 Mei, beoogende: i. De invoering van een stelsel van verkorten diensttijd, waarbij de overgang in een gouvernements of gemeente betrek king na ommekomst van den militairen diensttijd wordt ge waarborgd, en waarbij: a. de diensttijd in het leger voor de in burgerlijken dienst over gaande onderofficieren niet langer dan hoogstens 10 jaren mag bedragen; b. wettelijke regeling wordt toegezegd in zake den overgang in "s lands burgerlijken dienst, keuze, voorrechten, beoor- deelingstaten enz.; c. de gelegenheid wordt geopend, een dienstverband voor het leger aan te gaan voor hoogstens vier jaren; d. na zes jaren dienst in het leger voor militairen, die den onderofficiersrang bereikt hebben, een verlof naar Nederland verkrijgbaar is; e. militairen na overgang in 's lands burgerlijken dienst vallen onder de bepalingen van het voor Gouvernements ambtenaren geldende pensioensreglement; voor hen, die in het leger wenschen te blijven, in alle takken van dienst de rang van onderluitenant wordt opengesteld II Verbetering der inkomsten van de onderofficieren en de invoering van maandelijksch traktement voor alle onderofficieren. III Een betere rechtspraak. IV. Herziening van de bepalingen op de werving (vervallen van het z.g handgeld, dat dient te worden vervangen door een tegemoetkoming voor uitrusting) V. Openstelling van den onderluitenantsrang bij alle wapens en diensten. Gevraagd werd om opgave van het juiste bedrag van de kosten van den vlaggestok van den. Legercommandant; naar verluidt zou hiervoor 8.000 zijn uitgegeven. Gaarne zou men vernemen, of er inderdaad paviljoens van woningen van hoofdofficieren te Bandoeng door dezen worden verhuurd. De opmerking werd gemaakt, dat uit de begrooting blijkt, dat de Militair Geneeskundige Dienst van plan is om hier een opleiding voor verplegers in het leven te roepen, die in alle opzichten gelijk staat met die in Europa. Dit achtte men zeer toe te juichen in tegenstelling met de houding bij den Burger lijken Geneeskundigen Dienst, waar aan de opleiding voor ver plegers nog veel ontbreekt. Door vele leden werd de klacht geuit, dat in de hospi- 530

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 60