ook bij de bestaande toestanden offensieve handelingen tegen een vijandelijke macht, waar deze handelingen met uitzicht op resultaat kunnen plaats hebben, op den voorgrond staan Waar echter bij de tegenwoordige sterkte van het leger de mogelijk heid is voorzien, dat de sterkteverhoudingen van dien aard kunnen zijn, dat het veldleger zal kunnen gedwongen worden, om zich meer in het binnenland terug te trekken, is tot steun van dat leger en om het in staat te stellen onder die omstan digheden den vijand het bezit van Java zoolang mogelijk te betwis ten een reduitstelling op de Bandoengsche hoogvlakte ingericht. Afgescheiden van deze stelling zijn, zooals bekend is. op Java en op een enkel eiland buiten Java verdedigingswerken opge richt, hetzij tot plaatselijke verdediging van enkele belangrijke punten, hetzij om den vijand den toegang tot en het vrije gebruik van belangrijke havens en aldaar gevestigde inrichtingen zoolang mogelijk te betwisten. De oorlogsbezettingen voor die punten en verdedigingswerken zijn in vredestijd aangewezen en worden voor zooveel mogelijk vertrouwd gemaakt met de terreinen, waarin zij in oorlogstijd zullen hebben te ageeren. Ook de commandanten van die afdeelingen en werken zijn aangewezen er. bereiden zich in vredestijd geheel op hun oorlogstaak voor. Er is met groote zorg naar gestreefd om het leger, zoowel wat uitrusting als wat oefening betreft, zoo goed mogelijk voor de oorlogstaak voor te bereiden en geschikt te maken; ook de verdedigingswerken en in te nemen stellingen zijn, voor zoover de beschikbare middelen dit toelaten, ingericht voor oorlogsge- bruik terwijl gedurende de oorlogsjaren geen gelegenheid is verzuimd om de sterkte van het leger te verhoogen, de materieele middelen uit te breiden en aan te vullen de geoefendheid van het personeel te bevorderen en de verschaffing van hetgeen het leger gedurende den strijd zal behoeven, voor te bereiden. Met vertrouwen kan worden gezegd, dat, wanneer het leger onverhoopt mocht worden geroepen, om deze gewesten tegen vreemd geweld te verdedigen het zijne gedurende lange jaren gehandhaafde traditie niet zal verloochenen, zijne taak met eere zal weten te volbrengen. De landsverdediging zal. voor zoover het leger betreft, ook in de toekomst uit de gewone middelen bekostigd moeten worden. Van een verdeeling dezer kosten tusschen Nederland en Indië is nimmer sprake geweest; de in het verslag gestelde vraag is gerezen in verband met de bestrijding van de vlootuitgaven Wat aangaat den aanmaak h 1.1. van munitie, kan het volgende worden medegedeeld. Reeds in het begin van 1916 werd eene Commissie ingesteld ter bestudeering van het munitie-bedrijf in zijn geheelen omvang. 536

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 66