teneinde t. z. t. te geraken tot den aanmaak hier te lande van munitie in eigen beheer. Hare opdracht omvat niet alleen den aanmaak van de eigen lijke munitiën, doch ook den aanmaak of het winnen van de daarvoor benoodigde grondstoffen in lndië. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat reeds thans de aanmaak van een bepaalde soort geschutprojectielen, voorloopig echter tot een beperkt aantal, mogelijk is. De gevolgtrekking ten aanzien van den geest in het leger, die in de mededeeling door eenige leden ter sprake gebracht werd, gemaakt uit een vergelijkend overzicht van overtredingen tegen de krijgstucht, wordt door de Regeering niet gedeeld. Waar van het officierskorps in algemeenen zin kan worden getuigd, dat het een open oog heeft voor de belangen zijner ondergeschikten, daar bestaat geen gegronde aanleiding tot twijfel aan zijne gezindheid, om het doei, hetwelk de Leger- vereeniging zich stelt, met alle kracht te helpen bevorderen. Dat de opper- en hoofdofficieren, die de hoogste rangen in het leger bekleeden, het contact met den troep verloren zouden hebben, is onjuist Voor zoover zij niet lot speciale wapens of diensten behoo- ren, hebben allen, op een enkele uitzondering na, in den koio- neisrang dan wel in dien rang en in den rang van generaal- majoor het bevel gevoerd over grootere gemengde afdeelingen van het leger Zonder uitzondering hebben al deze hoogere officieren in de lagere hoofdofficiersrangen een troepencom mando vervuld Afgescheiden van de waardeering hunner militaire eigenschap pen vinden de gunstiger dienstvoorwaarden der Europe.sche militairen, in vergelijking tot die hunner niet-Europeesche rang en standgenooten, in hoofdzaak hun oorsprong in de noodza kelijkheid om, door het scheppen van een bijzonder voordeel, den Nederlander te bewegen naar de tropen te gaan, en in hunne aan de europeesche samenleving ontleende bijzondere behoeften. In aansluiting hiermede moge al dadelijk worden opgemerkt, dat de sterkteverhouding van de drie hoofdgroepen in het leger (Europeanen Menadoneezen en Amboineezen, Inlanders) ver band houdt met de waarde aan hunne militaire eigenschappen toegekend en met de gemiddelde uitkomsten van de werving. Wat het Europeesch element betreft, heeft men zich echter al sinds jaren niet meer aan de destijds geldende sterkteverhoudingen kunnen houden, terwijl na de voorgenomen vervorming van het tegenwoordige staande leger in een nationaal militie-leger be doeld beginsel uit den aard der zaak geheel zal komen te vervallen. 537 I. M. T. 34 1918.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 67