in de kleine omgeving aan boord van een schip de invloed van een enkei ongunstig individu zich begrijpelijkerwijs vee! sterker doet gevoelen dan in een garnizoen waar de menschen, na afloop van den dienst zich vrijelijk kunnen bewegen. Gehuwde onderofficieren, als in de vraag op bladzijde 524 hiervoren bedoeld, hebben dezelfde rechten als hunne gehuwde ranggenooten, wier gezin in Indië verblijft. Alleen wordt de aandacht gevestigd op de ondervolgende bepalingen betreffende de voeding, huisvesting en verplegings- regelingen. Alle gehuwde Europeesche militairen beneden den rang van onderluitenant, wier gezinnen zich in Indië ophouden, hebben ten behoeve van dat gezin aanspraak op een rantsoen levens middelen als voor den Europeeschen militair vastgesteld. Verblijft dat gezin buiten Nederlandsch-Indië, dan wordt het rantsoen voor het gezin alleen toegekend, indien ten genoegen van den Legercommandant wordt aangetoond, dat het gezin zich onafhankelijk van den wil van den man of vader buiten Nederlandsch-Indië ophoudt en de man niet in concubinaat leeft. Aangezien stremming in het scheepvaartverkeer wordt geacht te voldoen aan den eisch; „zich onafhankelijk van den wil van den man of vader buiten Nederlandsch-Indië ophouden", ondervindt de gehuwde onderofficieren ais in de vraag bedoeld, van deze bepaling geen nadeelige gevolgen, mits hij niet ih concubinaat leeft. Het is duidelijk, dat deze laatste voorwaarde alleen in het belang der zedelijkheid is gemaakt. De adjudanten-onderofficier hebben recht op eene woning 5e of 6e klasse, naarmate van de betrekking, die zij in hét Leger vervullen: op hen zijn dezelfde bepalingen van toepassing, welke voor officieren gelden Militairen beneden den rang van adjudant-onderofficier heb ben geen recht op een geclassificeerde landswoning, doch op voldoende huisvesting in de kazerne of het troepenkampement, en eerst wegens gemis aan huisvesting kan hun eene schade loosstelling worden toegekend. Rechten op eene bepaalde huisvesting zijn aan niemand toegekend; alleen de ruimte, welke ter beschikking wordt ge steld, moet voldoende zijn Zoo lang dus aan een onderofficier beneden den rang van adjudant-onderofficier, gehuwd of ongehuwd, een verblijf wordt aangewezen in de kazerne of het troepenkampement, hetwelk voldoende is voor zijne behoefte, heeft hij geen aanspraak op schadeloosstelling wegens gemis aan huisvesting. 541

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 71