de kanier: vrouwen, die zich misdragen, wordt het verblijf in het kampement ontzegdzwangere vrouwen worden aangespoord de bevalling in de ziekeninrichting af te wachten; zoo zij daar aan geen gevolg geven, wordt te haren gerieve een ledigstaand vertrek tot kraamkamer bestemd, enz. Aankweeken van zin voor orde, stiptheid, regelmaat en zin= delijkheid onmisbare elementen voor eene behoorlijke hand having van de krijgstucht is alleen mogelijk bij huisvesting in een kampement. Legering in kampongs met afzonderlijke gezinswoningen, waarbij de mogelijkheid van behoorlijk toezicht practisch zoo goed als geheel is uitgesloten, zou de onder vinding heeft zulks aangetoond - leiden tot. ook uit een oogpunt van zedelijkheid, zeer ongewenschte toestanden. Voor eene dergelijke wijze van huisvesting bestaat ook te minder reden, nu sedert 1915 de militaire kampementen geleide lijk zoodanig zijn of worden ingericht, dat de wettig gehuwde niet-Europeesche korporaals en soldaten ieder afzonderlijk, in een door gordijnen en beschotten afgeschoten gedeelte van de soldatenkamers, gehuisvest worden en voorts kort geleden een voorstel in bewerking is genomen, om verbetering te brengen in de wijze van huisvesting der niet-Europeesche onderofficieren. Dat de Inlandsche soldaat zich in het kampement geheel „thuis" voelt, moge o.m. hieruit blijken, dat zij, die in een betrekking tewerk zijn gesteld, welke meebrengt, dat zij buiten moeten wonen menigmaal reeds na korten tijd ontheffing uit die betrekking verzoeken, omdat zij zoowel als de vrouwen den dagelijkschen omgang in de kazerne te veel missen. Het bezwaar, dat de niet-Europeesche christenvrouwen niet beschikken over afzonderlijke keukens en vrouwenloodsen, zal, hoewel de grief niet van zooveel belang wordt geacht, dat daar aan zou moeten worden tegemoet gekomen, van zelf worden opgeheven, indien uitvoering wordt gegeven aan het bestaande voornemen om weder terug te keeren tot den toestand van voor 1912, toen de militairen van eenzelfde compagnie allen tot eenzelfden landaard behoorden. Dat de Inlandsche soldatenkinderen verwaarloosd worden, kan niet worden toegegeven. Den compagniescommandanten is uitdrukkelijk opgedragen op het gedrag van deze kinderen een wakend oog te houden en het schoolgaan aan te moedi gen. Is er voor hen op de openbare school geen plaats, dan ont vangen zij lager onderwijs op de korpsscholen, terwijl zij, evenals alle andere bewoners van de militaire kampementen, onderworpen zijn aan de bepalingen betreffende rde, netheid en regelmaat. De ervaring leert dan ook. dat de Inlandsche sergeanten in 547

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 77