deze zijn, dat een voldoend sterke reserve van het paarden- materiaal op Java wordt onderhouden. In 1917 werden aangevraagd 40 stuks snelvuurbergkanonnen (waarvan 8 reserve) met munitie en 10 stuks houwitsers van 15 c. M. met munitie, de laatste bestemd voor zware artillerie van het veldleger. Omtrent mogelijke uitzending van dit geschut werd nog geen bericht ontvangen. Nog werden aangevraagd 21 stuks kanonnen 7 5 c. M. Vd. bestemd als reserve voor de veldartillerie, voor de auto-tractie batterijen en voor de verdediging van Sabang. Het geschut der vesting-artillerie is voor een deel verouderd en vertoont overigens een ongewenschte verscheidenheid. Vervan ging der oudere soorten, voor wat betreft het krombaangeschut, is in de eerste plaats gewenscht, omdat moderner geschut een eco nomischer gebruik van het aanwezig personeel mogelijk maakt. De munitie-voorraad is een weinig gedaald beneden de vastgestelde uitrustingcijfers, omdat aan de uitvoering der voor stellen tot aanvulling en uitbreiding van den aanwezigen munitie- voorraad nog geen gevolg is gegeven, vermoedelijk als uitvloeisel van de bijzondere tijdsomstandigheden. De kosten van den vlaggestok op het erf van de woning van den Legercommandant te Bandoeng hebben 106.bedragen. Verhuur van paviljoens van gouvernementswoningen heeft, voor zoover bekend, niet plaats en dit zou door den Leger bevelhebber ook niet worden toegelaten. In het paviljoen van een der hoofdofficierswoningen te Bandoeng houdt tegen een vrijwillige vergoeding een familielid van den bewoner verblijf. Deze aangelegenheid wordt door den Legercommandant nader onderzocht. Inderdaad staat eene opleiding van het verplegingspersoneel in de militaire hospitalen, die in alle opzichten gelijk is met die in Europa, op het programma. Aan dezen maatregel kunnen thans echter nog slechts bescheiden verwachtingen worden vastgeknoopt in verband met de ontwikkeling in 't algemeen van het personeel, waarover de hospitaaldienst thans beschikt. Waar voor de toelating tot de opleiding eischen moeten worden gesteld, waaraan het op dit oogenblik werkzame hos- pitaalpersoneel in 't algemeen niet of eerst na veel inspanning kan voldoen, kan er slechts sprake zijn van eene zeer geleide lijke invoering, afhankelijk van het aanbod van gegadigden, te meer waar nu reeds zooveel van het hospitaalpersoneel moet worden gevergd om bij de bestaande onvoltalligheid en het 554

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 84