Daarbij kan echter van het aangenomen beginsel, om tegen over gelijke rechten ook gelijke plichten te stellen hetgeen o. m. in zich sluit voldoende kennis van de Nederlandsche taal niet worden afgeweken, omdat hij, die zich in het leger tegenover meerderen en ondergeschikten slechts van een Oostersche taal (i. c. het Maleisch) kan bedienen, in algemeene geschiktheid ten achter staat bij hem, die zich óók van de Nederlandsche taal kan bedienen. Om aan het bezwaar, verbonden aan het aanleeren van Ig. taal, tegemoet te komen, zijn kort geleden fondsen toegestaan voor het oprichten van leergangen in de Nederlandsche taal in de groote garnizoenen op Java. Bij het departement van oorlog is een voorstel in bewerking om verbetering te brengen in de wijze van huisvesting der gehuwde niet-Europeesche onderofficieren, Inlanders zoowel als Menadoneezen, Amboineezen, en wel in dien zin, dat waar deze onderoffieren, ten opzichte van de van hen gevorderde diensten als ten aanzien van hun vakkennis en ontwikkeling op een lijn ongeveer zijn te stellen met de Europeesche kor poraals, zij ook ten aanzien van de huisvesting dezelfde aan spraken zullen verkrijgen als de gehuwde Europeesche kor poraals. De oprichting van een weduwen- en weezenfonds voor niet- Europeesche militairen van het leger zal in beschouwing zijn te nemen in verband met het in het leven roepen van een der gelijk fonds voor niet-Europeesche landsdienaren. Wel ligt het in de bedoeling onderofficieren van niet-Euro peeschen landaard, die voldaan hebbende aan geheel dezelfde eischen met hunne Europeesche ranggenooten zijn gelijkge steld, toe te laten tot het deelgenootschap aan het weduwen- en weezenfonds der Europeesche militairen. Aansluitende bij het vorenstaande, wordt de aandacht er op gevestigd, dat de weduwe van een niet-Europeesch militair, die sneuvelde of binnen een jaar na het bekomen van in en door den dienst ontstane ziels- of lichaamsgebreken, aan de rechtstreeksche gevolgen dier verwondingen overleed, pensioen ontvangt ten laste van de begrooting van Nederlandsch-lndië, terwijl, zoo de overleden of gesneuvelde militair geen weduwe naliet, maar wel een of meer kinderen, aan hen een onderstand wordt toegekend (Indisch Staatsblad 1910 No. 171). Verbetering van de dienstvoorwaarden wordt beter dan door de voeding geheel voor rekening van den lande te nemen gezocht in de richting van eene meer oordeelkundige regeling nopens het toekennen van verhooging van inkomsten wegens langduri- gen dienst, terwijl voorgesteld is het voedingsvraagstuk in dien 560

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 90