zin op te lossen (zie punt 15 der memorie van toelichting op onderafdeeling 409), dat de man overal in Indië een even hoog bedrag (overeenkomende met het laagste bedrag van thans) van zijn soldij aan de voeding ten koste moet leggen. Voor zoover de beschikbare middelen dan niet voldoende blijken om den man eene aan billijke eischen voldoende voeding te ver strekken, zal in het ontbrekende worden voorzien door toekenning van een voor elk garnizoen afzonderlijk te stellen toeslag. Een voorstel om de hierbedoelde bepaling al dadelijk in werking te doen treden, is in behandeling. De Regeering onderzoekt, doch de slechte postverbinding doet het Haar betwijfelen, of het mogelijk is de voorstellen opgesomd in de onderafdeeling 409 op de aanvullende begroo ting voor het loopende jaar te brengen. De op de begrooting voorkomende voorstellen tot lotsver betering voor de militairen beneden den rang van onderluite nant hebben hun ontstaan niet te danken aan den wensch tot bestrijding van een kwaad (blijkbaar heeft men het oog op de stroomingen van den laatsfen tijd), waarvan trouwens bij den opzet van die voorstellen nog geen sprake was, doch uitslui tend aan de overweging, dat de dienstvoorwaarden van bedoelde militairen in menig opzicht te wenschen overlieten, waarvan o. m. afvloeiing van geschikte krachten naar andere takken van dienst en naar particuliere werkgevers het gevolg was. Het bedrag ad f 1.720.000 in de onderafdeeling 419 heelt betrekking op uitgaven voor eenshet uittrekken van een me- moriepost op de begrooting voor 1919 geschiedde met het oog op de mogelijkheid, dat het bovengenoemde voor 1918 reeds toegestane bedrag niet in datzelfde jaar zou kunnen worden besteed Die memoriepost is dus slechts een administratieve maatregel. De vraag omtrent de geschiktheid van het voor permanent vliegkamp bij Bandoeng (Soekamiskin) uitgezochte terrein kan onvoorwaardelijk bevestigend worden beantwoord Het heeft nimmer in de bedoeling gelegen te Ran tja Ekek een permanent vliegkamp in te richten. Het benutten van dat terrein heeft alleen ten doel gehad om bepaalde proeven te nemen t.a.v. de atmosferische invloeden op de aviatiek in en over bergterrein De proeven hadden plaats in den drogen moesson en voor dat doel heeft het terrein bij Rantja Ekek volkomen aan de verwachting beantwoord. De daaraan bestede kosten ad f 4253.83 waren onvermijdelijk. Die uitgaven zijn in alle opzichten vruchtdragend gebleken. 561

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 91