Uerpleging in oorlogstijd. In aansluiting op het artikel van Kolonel Schutstal van Woudenberg in het Deceinber-nummer geeft in de Februari- aflevering van het l.M. T de Heer Luymes over de verpleging in oorlogstijd eenige beschouwingen ten beste, die zeer zeker lezing en overdenking waard zijn. Het zij ons vroeger geruimen tijd theoretisch werkzaam in de branches „Trein" en „Verpleging"vergund hieronder, èn naar aanleiding van het onderwerp, èn naar aanleiding van het artikel van den Heer Luymes, enkele aanteekeningen te stellen' Wij zijn het. geheel met schrijver eens, dat de verpleging der talrijke, bij onze troepen ingedeelde paarden een schier onoverkomelijke moeilijkheid oplevert (vooral wat de grasvoor ziening betfeft) en dat daarom het betrachten van groote zui nigheid hij het indeelen van die viervoeters beslist noodzakelijk is. Ongetwijfeld zou het om die reden voordeelig zijn, als keuken- en filterwagens werden afgeschaft en de op den B T. mede te voeren gewichten en volumina werden beperkt. Afschaffing van filter-, doch' vooral van keukenwagens zou echter om andere redenen wel weer te betreuren zijn. Misschien vindt de techniek wel een middeltje om ook voor die voertuigen mechanische tractie toe te passen, b.v. een kleine motor in den geest als thans bij gewone rijwielen reeds kan worden aangebracht. Het mag echter geen gewone keukenauto worden, het voertuig moet gebracht kunnen worden, daar waar nu de 3 paarden het brengen kunnen; 't moet dus iets hebben van een landwegen en breede paardenpaden volgend „keukentankje" met een normale snelheid van 4 a 5 K. M. per uur. Zulks is misschien een utopie en in elk geval slechts 485

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 15