De VoorzitterDe 3 minuten zijn om. De heer Van Hinloopen Labberton Ik heb nog slechts één vraag tot Zijne Excellentie den Legercommandant. Ik heb tot mijn genoegen gezien, dat de gronden, welke oorspronkelijk genoemd werden, niet meer naar voren geschoven worden, maar dat andere argumenten zijn gezocht. De Regeering erkent dus, dat het opbrengen van fondsen op een goedgekeurde be grooting voor de invoering van een militie niet het recht meebrengt om een wettelijk voorschrift met de voeten te treden De LegercommandantNeen, de nieuwe argumenten zijn te beschouwen als nadere aanvulling. De heer Van Hinloopen Labberton Dat spijt mij. Ik blijf bij mijn meening, dat hierin een ernstige staatsrechterlijke fout schuilt, ook op grond van hetgeen de Directeur van Justitie zoo terecht heeft opgemerkt naar aanleiding van een amendement van den heer Stibbe Zoo dadelijk bij de Marine zal ik hierop terugkomen, want daar is dezelfde fout begaan. Ik wil alleen nog zeggen, dat ik naar eer en geweten niet overtuigd ben, dat de ordonnantie wettig is. tk wil niet mede werken aan een onwettige handeling. Ik heb ook practische bezwaren daartegen, en meen dat de regeling, zooals die nu is, niet deugt. Wij moeten hebben een Volksleger van Javanen met de intellec- tueele Inlanders en Europeanen als kader, en de ingevoerde Europeesche mi'itie diende naar mijn gevoelen den vorm van een kaderopleiding te hebben. Het is dwaasheid deze menschen acht maanden lang aan het knoopen poetsen te zetten. Ik zal tegen dit artikel moeten stemmen. De heer Radjiman: Mag ik even het woord? De VoorzitterIk kan aan geen der leden meer het woord geven; het woord is aan Zijne Excellentie den Legercommandant. De Commandant van het Leger en Hoofd van het Departe ment van Oorlog, de heer Van RietschotenMijnheer de Voorzitter! In de eerste plaats zij het mij vergund op te merken, dat hoewel ik het persoonlijk niet eens ben met hetgeen door den heer Labberton te berde is gebracht, het op mijn weg ligt zijn opmerkingen over te brengen de Regeering. 669

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 113