Landde de tegenpartij bij Takushan, dan kon, in verband met den afstand en de gesteldheid der wegen, van een tegen gaan der landing zelve geen sprake zijnslechts, wanneer een landing werd beoogd bij P'itzuwo of in de Yentowa-bocht, konden de Russen tijdig een genoegzame troepenmacht aantrek ken om de reeds gelande troepen terug te werpen. In de eerste plaats komt hiervoor in aanmerking het gros van het Kwantungdetachement. 30 bataljons sterk, welke troepenmacht na een ééndaagschen marsch P'itzuwo of Yentowa kon bereiken. Het Iste S. L. K.. sterk 24 bataljons, 6 eskadrons en 9 batterijen, moest met achterlating van eenige bataljons te Yink'ou en Hsiungyüehch'ang, per spoor, voorloopig naar Tieliszu wor den vervoerd. (De afstand Tashich'iao-Tieliszu bedraagt 100 K. M.) Afhankelijk van de binnenkomende berichten konden de troepen verder naar P'ulantien worden vervoerd of konden zij, indien bleek, dat de landing bij Takushan plaats vond, beschikbaar blijven voor een mogelijk optreden tegen de daar gelande troepenmacht. Gelet op den afstand van Takushan tot Tieliszu, Kaip'ing, Tashihch'iao was een afsnijding door de te Takushan gelande troepen of door het Japansche Iste leger ondenkbaar, temeer, daar de reserve te Liaoyang nog geheel beschikbaar bleef. Aannemende, dat zich hier het ongunstigste geval voor de Russen voordeed, n. 1., dat de transportvloot in den nacht mei gedoofde lichten voor P'itzuwo en Yentowa verscheen en de ontscheping vroeg in den ochtend aanving, dan nog zou het eenige uren duren, aleer de eerste troepen voet aan wal konden zetten. Eén uur na de ontvangst van het bericht, dat de lan ding begonnen was, had met het vervoer der troepen te Tashihch'iao kunnen worden aangevangen, terwijl het Kwan tungdetachement te P'ulantien marschvaardig kon zijn. Bij het aanbreken van den dag (5 v.werd de ontscheping begonnen en kon dus 6 v. het eerste bataljon uit Tashihch'iao worden vervoerd. De spoortreinen waren toenmaals gevormd uit 30 wagens a 40 man en eenige platte wagens, zoodat men kan aannemen, dat per trein een geheel bataljon Inf. of met eenigszins gewijzigde samenstelling een eskadron of batterij kon worden overgevoerd. 567

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 11