waarbij z. n. deelen van de reserve van uit Liaoyang konden worden aangetrokken. Had de landing echter weder bij Yen- towa of P'itzuwo plaats, dan zouden de benoodigde troepen, per spoor vervoerd, tijdig beschikbaar kunnen zijn, zooals wij in het vorenstaande hebben gezien. Aangezien wij, uitgaande van deze veronderstelde opstellingen der Russen, tot het besluit komen, dat een offensief zeer goed mogelijk was, spreekt het vanzelf, dat dit bij de werkelijke op stelling, welke voor wat betreft het 1ste S. L. K. ten opzichte' van het treinvervoer gunstiger was, zeer zeker uit te voeren zou zijn geweest. De opstellingen van het gros van het Kwantung- detachement moeten in verband met den korten afstand van minder gewicht worden geacht; het zou in ieder geval op tijd te P'ulantien (Port-Adams) kunnen zijn aangetrokken. Omtrent de voorbereidende maatregelen der Japanners valt op te merken, dat, waar éénmaal besloten was op het Schierei land Liaotung te landen, de keuze van de kuststrook Yentowa Chouchiachun als een goede kan worden aangemerkt; hier waren de technische moeilijkheden geringer dan bij P'itzuwo, ofschoon de schepen toch nog op grooten afstand van de kust moesten ankeren en dus de landingsplaats ook uit een tactisch oogpunt niet zeer schitterend kon worden genoemd- Een an dere keuze had men echter niet; wel waren de Deep- en de Kerr-baai of Liushuchun (Talienwan) uit een technisch oogpunt ongetwijfeld beter geschikt, doch bij een landing op een dezer plaatsen had stellig kunnen worden verwacht, dat de tegen partij niet alleen door middel van de vloot, doch ook duor het Kwantungdetachement zulks een handeling zou tegengaan. Nu evenwel was de dichtstbijzijnde troepenmacht van eenige beteekenis 25H mijl van het landingspunt verwijderd en kon de ontscheping van het eerste echelon, mits zij verrassend plaats greep, reeds afgeloopen zijn, vóór de vijand dit zou kun nen verhinderen, en konden de gelande troepen een gunstige stelling ingenomen hebben om de verdere ontscheping te dekken. Het moeilijkste deel van de landing zou dus vrijwel onge stoord kunnen verloopen, terwijl aan den anderen kant's vijands 569

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 13