hoofdmacht niet te ver was verwijderd om binnen niet al te langen tijd een beslissing mogelijk te maken. Dat ook thans de nabijheid van de Russische vloot als een gevaar werd beschouwd, blijkt wel uit de uitgebreide maatrege len tot inrichting van een nieuwe vlootbasis en de offensieve handeligen tegen Port-Arthur. De inscheping. Ook nu weer zien wij, dat de aan de Oostkust gelegerde divisiën voor het eerste transport werden aangewezen. Bestudee- ren we de kaart verder, dan blijkt ons, dat men juist de troepen heeft genomen uit garnizoenen (Tokyo, Nagoya, Osaka), welke direct door kustforten zijn beveiligd of in nabijheid van een oorlogshaven liggen Klaarblijkelijk deed zich hier de vrees voor een optreden van het Wladiwostok-eskader gevoelen. De drie aangewezen divisiën verzamelden zich in de garni zoenen; waar gemeld wordt, dat als inschepingsplaatsen van Yokohama Osaka en Ujina waren aangewezen, moeten wij veronderstellen, dat Nagoya althans geen havenplaats van betee- kenis had (2) en de daar gelegerde 3e div. per spoor naar Ujina is vervoerd geworden, om daar te worden ingescheept. Wellicht waren de haventoestanden in laatstgenoemde plaats sedert den Japansch-Chineeschen oorlog van 1895, zooals die zijn aange geven in „Landingen en troepenvervoer over zee" door P. J. Spruijt, niet noemenswaardig verbeterd, of kon Osaka niet als een haven 1ste klasse worden aangemerkt; in ieder geval moeten, afgaande op de beschrijving der inscheping, één of meer der genoemde havens geen voldoende kadelengte hebben bezeten, zoodat verscheidene transportschepen op de reede moesten blijven liggen. Uit de omstandigheid, dat in den japansch-Chineeschen oor log met uitzondering van de 12de div., alle divisiën te Ujina, waar groote barakken voor logies van de troepen waren ge bouwd, werden ingescheept en men in dezen oorlog de voor keur gaf aan een divisiegewijze inscheping in of nabij de Yokosuka, aan den ingang van de baai van Tokyo, is eene oorlogs haven. 2) Niet versterkt. Red. 570

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 14