garnizoensplaatsen zelve, blijkt, dat de Japanners ingezien 'hebben, dat uit een technisch oogpunt een inscheping in meerdere havens wenschelijk is. Het maken van vergelijkingen omtrent de snelheid van inscheping is niet mogelijk, aangezien niet bekend is, op welk tijdstip die voor elke divisie geëin digd was, te meer niet, waar zooals de latere handelingen aangeven, snelheid niet beoogd werd. Neemt men aan, dat de inscheping voor alle divisiën den 21sten April geëindigd was, dan heeft zij voor elke divisie 6 dagen geduurd, wat uiterst langzaam mag heeten, al mochten ook de haventoestanden niet schitterend worden genoemd. Omtrent aantal en grootte der transportschepen (waarop later uitvoeriger zal worden teruggekomen) is helaas weinig bekend telt men het aantal schepen van de transportechelons bij elkaar op, dan blijkt, dat voor het transport van 3 divisiën (1ste, 3de en 4de) ongeveer 80 schepen noodig waren. Vergelijkt men dit aantal met dat voor de 12de Div. benoodigd (74), dan is, al neemt men in aanmerking, dat deze divisie mei haren algemeenen trein werd vervoerd, het verschil wel heel groot Zeer zeker zullen de troepen hier minder ruimte hebben gehad. De overtocht. Niettegenstaande het meesterschap ter zee in het geheel niet verkregen was, verlieten de schepen zonder beveiliging, in groepen van 4 of 5, de verschillende havens; de aanwijzing van een verzamelplaats was dus noodig. In verband met de aan zulk een verzamelplaats te stellen eischen, n.l. een veilige en beschutte ligging en een korten afstand tot het uitgekozen landingspunt, zou men verwachten, dat als zoodanig de Elliot- eilanden werden gekozen, welke eilandengroep bij eenige voor bereiding zeer zeker daartoe geschikt had kunnen zijn ge maakt; evenwel werd Chinnampho als zoodanig bestemd. Wel vond men hier een veilige ligplaats, doch de afstand totYen- towa was te groot. Onwillekeurig zoekt men verband met de operatiën van het 1ste Leger en het moet dan ook als vast- (1) De 12de divisie had reeds in Februari ongemobiliseerde afd. naai Korea gezonden I. M- T. Extra Bijlage No. 34, biz. 3. 571

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 15