staand worden aangenomen, dat hoewel aan den eenen kant het offensief van dit leger bedoeld is als vergemakkelijking van de landing bij Yentowa, de Japaners aan den anderen kant de 1ste, 3de en 4de divisie bij Chinnampho hebben gereed gehouden, teneinde deze z.n. ter verstrekking van het 1ste le ger aan te wenden. Eerst toen gebleken was, dat dit leger geen gevaar liep, geschiedde het transport naar de landingsplaats ook hier constateeren wij een zeer voorzichtig optreden, maar ook een gering zelfvertrouwen en een opzien toenmaals tegen den Europeeschen tegenstander. Ware wellicht door een gelukt offensief van de Russen tegen de bij Yentowa gelande troepen de gevolgen van de nederlaag bij de Yalu opgeheven, een overwinning bij deze rivier had waarschijnlijk de landing aan de kust van het schiereiland Liaotung voorkomen. Wat betreft den overtocht naar de landingsplaats, valt het ons op, dat hier een gedeelte van de vloot werd vooruitge zonden om de landing voor te bereiden, waardoor de factor verrassing vrijwillig werd prijs gegeven. Had het vertrek van dit vooruitgeschoven deel en dat van het lste echelon kort na elkaar plaats, hetgeen hier het geval was, dan kan van een noemenswaardige voorbereiding niet gesproken wordenwe zien dan ook, dat de landingsdivisie, welke deel uitmaakte van het vooruitgeschoven gedeelte, den 5den Mei van 5.30 - 9 v. werd ontscheept, terwijl intusschen zich reeds eenige bataljons van de 3de divisie in de sloepen bevonden. Aan de beveiliging is thans meer zorg gewijdde versperring van de haven van Port-Arthur (3 Mei), die bij het eiland Kwan- luntao en de beveiliging van het lste transportechelon deden het gevaar van een ontmoeting met Russische oorlogsbodems sterk verminderen; alleen schijnt m. i., dat aan de directe be veiliging ie weinig zorg is besteed. In dezen tijd zullen meer dere schepen, zij het ook tot het kleiner materieel behoorend, daartoe moeten worden aangewezen, wil men niet het gevaar loopen door onderzeebooten te worden aangevallen. Van de formatie, waarin de transportvloot stoomde, is niets bekend. Vooral van de versperring van den havenuitgang van Port- Arthur schijnt veel te zijn verwacht; zelfs zóóveel, dat de volgen- 572

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 16