de echelons niet zouden worden beveiligd, tenzij mocht blijken, dat deze poging weder niet tot het gewenschte resultaat had geleid. Den 4den Mei in den namiddag kwam de transportvloot voor de kust en wachtte daar het aanbreken van den dag; hoewel zij ook nu door de vloot beveiligd werd, zou zij voor de Russische zeemacht een loonend doel gevormd hebben. Had men de Elliot eiianden als verzamelplaats benut, dan hadden de transportschepen, tijdig vandaar vertrekkende, bij het aan breken van den dag ter plaatse kunnen zijn en waren zij gedu rende den nacht minder aan gevaar blootgesteld. De ontscheping. Den volgenden dag, 5.30 v., begon de ontschepinghoewel bij een landing aan een kust met een ondiepe zee en modderigen bodem, een ontscheping bij vloed uit een technisch oogpunt gewenscht is, werd hier de voorkeur gegeven, niettegenstaande het juist ebbe was, bij het aanbreken van den dag het embar- kement te beginnen. Men verkreeg hierdoor het groote voordeel, dat men den geheelen dag vóór zich hadde factor verrassing was, zooals wij gezien hebben, vrijwel prijsgegeven. Het valt ons op, dat niettegenstaande de kust bij P'itzuwo veel ongunstiger is dan die ten Zuiden van de T'êngshahè, toch bij eerst genoemde plaats troepen, zij het ook slechts ter sterkte van 1 bataljon, werden ontscheept en daar zelfs een stapelmagazijn werd opgericht. Een middel tot snel lere ontscheping kan dit niet zijn geweest, daarvoor is de sterkte der ter plaatse ontscheepte troepen te gering en zou zulks zelfs zeer gevaarlijk moeten worden genoemd, aangezien zij vernietigd konden zijn, aleer hulp was verkregen van de meer Zuidelijk gedebarkeerde troepenmacht. Ook als een demonstratie kan deze handeling moeilijk worden opgevat, omdat de gelande troepen niet meer werden ingescheept, toen de demonstratie aan haar doel had beantwoord en men zelfs onmiddellijk ertoe overging een stapelmagazijn op te richten. M. i. moet worden aangenomen, dat de Japanners zich het gebruik van 2 landingsplaatsen hebben willen verze keren, zoodat, wanneer de landing zuid van de T'êngshahè door den vijand werd tegengegaan, men onmiddellijk naar 573

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 17