P'itzuwo kon verstoomen om daar onder dekking van de reeds gelande troepen de ontscheping verder te doen plaats hebben. Ook het feit, dat in den Japansch-Chineeschen oorlog de landing bij P'itzuwo geschiedde, zal hier wel van invloed zijn geweest; bij meerdere oorlogshandelingen in den Russisch- Japanschen oorlog (keuze der landingsplaatsen, Yalu-overgang enz.) vindt men aan Japansche zijde een treffende overeenkomst met de gebeurtenissen in den eerstgenoemden oorlog en kan men zich niet onttrekken aan de gedachte, dat de Japanners bij die acties in herhaling zijn vervallen, omdat zij in den Chi- neeschen oorlog met die handelingen succes hadden verkregen. Dat men later zoeken moest naar een beter beschutte ont schepingsplaats (Tangchiachun), doet vermoeden, dat aan de verkenning van de gekozen ontschepingsplaats zeer weinig zorg is besteed. Door van huis uit de landing daar te doen plaats hebben, zou de toestand in strategischen of tactischen zin niet zijn veranderd, doch zou de verbinding met de vloot beter ge waarborgd zijn geweest. Van heel anderen aard is het zoeken naar een landingsplaats in de Deep- en Kerrbaai, later het ontschepen van troepen bij Liushuchun (lalienwan) en Dalny; bij eerstgenoemde plaatsen zou de tactische toestand zeer veranderen, terwijl tijdens de ontscheping bij laatstgenoemde plaatsen de strategische toestand reeds veranderd was en het oogenblik was aangebroken om de vermeesterde havens te benutten tot ontscheping van de voor raden, munitie, zwaar geschut, enz. Aangezien in het terrein slechts hier en daar een enkele pa trouille werd gezien, was een voorbereidend vuur van de marine onnoodig en uit een oogpunt van verrassing ongewenscht; vrees de men wellicht, dat hier of daar batterijen waren opgericht? Dat men op deze wijze den vijand in de verleiding gebracht zoude hebben het vuur te beantwoorden en zoodoende hare standplaatsen te verraden, valt zeer te betwijfelenhet vijande lijke geschut zou toch met vuren hebben gewacht tot de sloepen tot op korten afstand waren genaderd. Wat de samenstelling der echelons betreft, kunnen wij uit de gegevens slechts opmaken, dat de marinelandingsdivisie het eerst 574

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 18